Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oblot hiszpańskiego Tiger HAD

Lotnictwo wojskowe, 31 lipca 2013

Przed kilkoma dniami doszło do oblotu śmigłowca bojowego HA.28 Tigre HAD przeznaczonego dla lotnictwa wojsk lądowych Hiszpanii.

Hiszpania zamówiła 24 śmigłowce bojowe Tiger, w tym 18 HAD, czyli w odmianie przeciwpancernej. W stosunku do odmiany HAP, cechują się one mocniejszymi zespołami napędowymi Enhanced MTR390, zwiększoną ochroną balistyczną, nowym wyposażeniem samoobrony i możliwością zastosowania ppk. Na zdjęciu hiszpański śmigłowiec bojowy w odmianie HAD (HAD/E-5002) w czasie oblotu, do którego doszło przed 2 dniami na terenie zakładów Eurocoptera w Albacete na wschodzie Hiszpanii / Zdjęcie: EADS

Wydarzenie miało miejsce przed 2 dniami na terenie centrum montażowego Eurocoptera w Albacete na wschodzie Hiszpanii. Oblatany śmigłowiec, HAD/E-5002 jest pierwszym w wariancie HAD (Helicoptero de Apoyo y Destrucción), który rozpocznie służbę w strukturach Fuerzas Aeromóviles del Ejército de Tierra (FAMET). Wcześniejszy egzemplarz, HAD/E-5001, został zbudowany Marignane na południu Francji i od 2010 był użytkowany do prób w powietrzu i oceny potencjału bojowego (Pierwszy lot Tigera HAD, 2007-12-18, Tigery HAD rozpoczęły próby w Hiszpanii , 2010-09-20).

Lotnictwo wojsk lotniczych Hiszpanii zamówiło do tej pory 24 śmigłowce bojowe Tiger. W przeszłości Hiszpanie otrzymali 6 wiropłatów w wersji HAP (Helicoptere d'Appui Protection – wsparcia i osłony). Zostały one uzbrojone m.in. w działko kalibru 30 mm, wyrzutnię niekierowanych pocisków rakietowych i cztery pociski powietrze-powietrze MBDA Mistral.

Warto zaznaczyć, że od kwietnia hiszpańskie Tigery znajdują się w Afganistanie, gdzie wspierają kontyngent wojskowy tego państwa, działający w ramach misji ISAF (Hiszpańskie Tigery już w Afganistanie, 2013-04-02, Pierwsza misja hiszpańskich Tigre w Afganistanie, 2013-04-12). Wyniesione z tych działań doświadczenia pozwolą na lepsze przygotowanie operatorów do użytkowania omawianych wiropłatów. Zostaną też uwzględnione przy planowaniu przyszłych programów ich doposażania i wydłużania resursu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.