Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ekspansja CZUB w Brazylii

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 sierpnia 2013

We wrześniu oficjalnie ma rozpocząć działanie brazylijska filia czeskiego producenta broni strzeleckiej Ceska Zbrojovka Uherski Brod (CZUB). W pierwszej kolejności zamierza składać pistolety P-07.

W kwietniu miało miejsce stworzenie brazylijskiej filii CZUB nazwanej CZ-Brasil, natomiast od września oficjalnie ma rozpocząć się montaż pistoletów P-07 w zakładzie w Pomerode

W kwietniu 2013 na targach wojskowych LAAD odbywających się w Rio de Janeiro, czeski producent broni strzeleckiej CZUB ogłosił powstanie lokalnej filii przedsiębiorstwa nazwanej CZ-Brasil. Poinformowano wówczas, że nowy zakład, utworzony we współpracy z brazylijską spółką handlową RT Trading, zostanie ulokowana w 24-tysięcznym mieście Pomerode w stanie Santa Catarina w południowej części kraju, przy granicy z Argentyną. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż w okolicy znajduje się wiele zakładów zajmujących się mechaniką precyzyjną, które w przyszłości mogą zostać dostawcami komponentów do czeskiej broni.

Obecnie CZUB ujawnił więcej szczegółów dotyczących swojej ekspansji w Brazylii. Przedsiębiorstwo CZ-Brasil będzie kierowane przez Borisa Pappa. Sam zakład, zajmujący obszar jednego hektara, docelowo będzie zatrudniał 150 pracowników, natomiast obecnie da prace 50 robotnikom. Początkowo będzie to jedynie montownia broni z komponentów dostarczanych z Republiki Czeskiej, ale w zależności od wielkości zamówienia, coraz większa część produkcji może zostać przeniesiona do Brazylii. Zgodnie z brazylijskim prawem, jeżeli 2/3 liczby części produkowanych jest na miejscu, to na produkcie może pojawić się informacja, że powstał w Brazylii. Dzięki temu Czesi mogą mieć większe szanse w wejściu na rynek wojskowy lub policyjny w Ameryce Południowej. Co więcej, jako lokalny podmiot gospodarczy nie muszą płacić wysokich ceł na importowane towary.

W kwietniu 2013 na targach wojskowych LAAD w Rio de Janeiro ujawniono stworzenie nowego oddziału CZUB. Na zdjęciu moment odsłonięcia nazwy spółki-córki, która ma dostarczać broń do wszystkich państw Ameryki Południowej, nie tylko do Brazylii / Zdjęcia: CZUB

W pierwszej kolejności w brazylijskiej filii CZUB będą składane (z dostarczanych z Czech części) pistolety P-07, będące odmianą znanego modelu CZ 75 P-07 Duty. Przedstawiciele Ceskiej Zbrojovki nie ujawniają szczegółów negocjacji z odbiorcami, ale sugerują, że są nimi brazylijskie siły zbrojne oraz inne formacje mundurowe. Już w listopadzie w nowym zakładzie ma powstać pierwsza partia pistoletów P-07, licząca sobie około tysiąca sztuk.

W 2011 CZUB zwiększył sprzedaż do 2,2 mld koron (114 mln USD), z czego po odliczeniu podatków zysk dla zakładu wynosił 225 mln koron (11,7 mln USD). W tym roku planowane jest osiągnięcie sprzedaży na poziomie ponad 2,5 mld koron (130 mln USD). W 2011 mury fabryki w Uherskim Brodie opuściło 180 tys. sztuk broni, z czego ponad 70% trafiło na eksport. W tym roku CZUB zamierza wyprodukować 220-230 tys. pistoletów, strzelb, karabinków, karabinów i granatników (Milionowy pistolet CZ 75, 2007-10-25, Nowa broń dla ACR, 2012-08-08).

Obecnie zakład realizuje jedno z największych zleceń na broń krótką – do końca 2013 ma dostarczyć 50 tys. pistoletów CZ 75 P-07 Duty do Egiptu (IDEF 2013: CZ 75 P-07 Duty do Egiptu, 2013-05-10), nie licząc pistoletów maszynowych CZ Scorpion EVO 3A1 (IDET 2013: Skorpiony do Egiptu, 2013-05-28), na zlecenie tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych. Czesi wygrali wówczas z 12 innymi producentami broni, w tym na ostatnim etapie rywalizowali tylko z dwoma – austriackim Glockiem i włoską Berettą. Jednak w połowie lipca, ze względu na wydarzenia w Egipcie, dostawy broni do tego państwa zostały wstrzymane. Czeskie ministerstwo przemysłu i handlu nie wydało producentowi nowych zgód eksportowych.

Warto dodać, że Republika Czeska jest drugim największym eksporterem broni strzeleckiej, części i podzespoły do niej (nie pochodzą one tylko z CZUB, ale także m.in. przedsiębiorstwa Prototypa-ZM z Brna) i amunicji do Egiptu w latach 2008-2011 i wyprzedza pod tym względem Stany Zjednoczone i Włochy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.