Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Patrioty dla Kuwejtu coraz bliżej

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 19 czerwca 2013

Według przedstawicieli Raytheona, negocjacje w sprawie sprzedaży Kuwejtowi zestawów przeciwlotniczych Patriot znajdują się w finalnej fazie.

Amerykańskie zestawy przeciwlotnicze Patriot zostały w przeszłości zakupione przez wiele państw Bliskiego Wschodu, w tym m.in. Arabię Saudyjską, Izrael, Kuwejt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ich zakup jest z reguły wynikiem bliskich relacji polityczno-wojskowych tych krajów z USA / Zdjęcie: US Army

Przypomnijmy, że informacja o planowanej sprzedaży Kuwejtowi zestawów Patriot została przesłana Kongresowi USA przez DSCA jeszcze w lipcu 2012 (Pociski PAC-3 dla Kuwejtu, 2012-07-26). Zgłoszenie dotyczyło 60 pocisków PAC-3, dedykowanych do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, 20 wyrzutni, oraz 4 stacji radiolokacyjnych i tyluż stanowisk dowodzenia. Szacowana wartość porozumienia miała sięgać 4,2 mld USD.

Według niedawnych wypowiedzi przedstawicieli Raytheon Integrated Air and Missile Defense, negocjacje w sprawie sprzedaży Kuwejtowi wymienionego uzbrojenia zbliżają się do końca. Producent nie podał zbyt wielu szczegółów dotyczących ostatecznego kształtu umowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że zachowana zostanie pierwotna wartość porozumienia.

W chwili obecnej Kuwejt posiada najprawdopodobniej 5 baterii Patriot, składających się z 4 wyrzutni każda (Pociski Patriot dla Kuwejtu, 2010-08-12). Plany praktycznie 2-krotnego zwiększenia ich liczby wynikają ze stale istniejącego zagrożenia ze strony Iranu, a także rosnącej niestabilności w regionie, na fali zmian politycznych w państwach arabskich i wojny domowej w Syrii, która angażuje większość państw Bliskiego Wschodu (Strażnicy Rewolucji w Syrii?, 2013-06-18).

To właśnie trudna sytuacja wewnętrzna w Syrii skłoniła w ostatnich miesiącach część państw ościennych do wzmocnienia środków obrony przeciwlotniczej. Na początku br. natowskie baterie Patriot zostały rozmieszczone na południu Turcji w celu ochrony jej terytorium przed ewentualnym atakiem lotniczym lub rakietowym (Patrioty już w komplecie, 2013-01-22). Warto dodać, że państwo to rozpatruje włączenie produkowanych przez Raytheona zestawów do budowanego przez siebie rodzimego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego (Własny system zamiast T-LORAMIDS, 2013-01-28).

Co najmniej 2 amerykańskie baterie Patriot mają też zostać rozlokowane na północy Jordanii. Ma do tego dojść wraz z zaplanowanym na 21 czerwca końcem wielonarodowych ćwiczeń wojskowych Eager Lion 2013 organizowanych obecnie na terytorium tego państwa (USA wyśle Patrioty i F-16 do Jordanii, 2013-06-04, Patrioty na północy Jordanii?, 2013-05-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.