Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowości Ceskiej Zbrojovki

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 października 2013

Ceska Zbrojovka zademonstrowała zmodyfikowany karabinek CZ 805 BREN. Poinformowała też o opracowaniu modelu CZ 807 w ramach kontraktu indyjskiego.

Doświadczenia z Afganistanu i bojowej służby nowej rodziny 5,56-mm karabinków CZ 805 BREN A1 i A2 doprowadziły do zmodernizowania broni. Wszystkie dotychczas zakupione przez ACR modele mają być dostosowane do nowego standardu

Czeski producent broni z Uherskiego Brodu poinformował o zmianie skrótu nazwy, obecnie będzie to jedynie CZ (Ceska Zbrojovka) w miejscu dotychczas używanego CZUB (Ceska Zbrojovka Uherski Brod) obejmującego także oddział z Brna – Zbrojovka Brno. Jest to związane z ekspansją zagraniczną przedsiębiorstwa i powstaniem, obok amerykańskiej CZ-USA (wraz z Dan Wesson Firearms), także filii w Brazylii – CZ-Brasil (Ekspansja CZUB w Brazylii, 2013-08-28). Tym samym oficjalne katalogi CZ będą wydawane w trzech językach – po czesku, angielsku i portugalsku.

Subkarabinek CZ 805 BREN A2 z pakietem zmian. Dobrze widoczna składana kolba z regulowanym położeniem stopki. Ma ona zastąpić w ACR dotychczas używane kolby z tworzywa sztucznego

Czesi poinformowali o opracowaniu zmodyfikowanej odmiany karabinków CZ 805 BREN. Do jej stworzenia przyczyniły się doświadczenia z użytkowania od 2011 modeli w odmianie standardowej A1 z lufą długości 360 mm (14,1 cala) i subkarabinek A2 z 277-mm (10,9 cala) lufą w Afganistanie (CZ 805 wkrótce w Afganistanie, 2011-08-12).Przedstawiciele CZ twierdzili, że były to jedynie problemy wieku dziecięcego. Jednak główny konstruktor z Uherskiego Brodu odpowiedzialny za CZ 805, Vitezslav Guryca (rozwijający karabinek po śmierci w 2006 Ladislava Findoraka z Czech Weapons, który stworzył jego koncepcję) spędził w Afganistanie aż dwa miesiące, pomagając stworzyć właściwy system konserwacji i czyszczenia karabinków CZ 805, a także wyszukując słabe punkty broni.

CZ 805 A2 wyposażony w komorę spustową i gniazdo magazynka do magazynków od M16

Zebrane doświadczenia pozwoliły na opracowanie zmodyfikowanej odmiany CZ 805 pod względem technologicznym, jak i funkcjonalnym oraz ergonomicznej. Od strony zewnętrznej najbardziej rzuca się w oczy skrócony napinacz, zakończony kulistą końcówką, która powoduje mniej skaleczeń u użytkowników, jak też nowe urządzenie wylotowe, zmniejszające odrzut i podrzut broni.

Od 2014 na rynku ma pojawić się samopowtarzalny karabinek CZ 805 S1 przeznaczony dla strzelców cywilnych. Broń będzie oferowana z lufą długości 406 mm

Armia w końcu zdecydowała się zastąpić proste kolby z tworzywa sztucznego odmianą z regulowanym położeniem stopki, co pozwala dostosować broń do anatomii strzelca i noszonego przez niego wyposażenia.

Czesi zmienili też kształt obustronnego skrzydełka bezpiecznika połączonego z przełącznikiem rodzaju ognia. Wkrótce ma się też zmienić sposób działania mechanizmu spustowego. Do tej pory w CZ 805 zastosowano system amerykański, w którym broń można zabezpieczyć tylko po przeładowaniu i wprowadzeniu naboju do komory. Obecnie użytkownik ma mieć też możliwość zabezpieczenia karabinka zarówno w tej sytuacji, jak i bez przeładowania. Przedstawiciele CZ twierdzą, że modyfikacje w karabinku mają objąć wszystkie do tej pory dostarczone do armii modele, jak też broń z kolejnego kontraktu (Nowa broń dla ACR, 2012-08-08).

Porównanie nowego urządzenia wylotowego CZ 805 (na pierwszym planie) z starszym modelem (w tle)

CZ zademonstrowała też nową komorę spustową połączoną z gniazdem magazynka, pozwalającą na wykorzystywanie magazynków od M16. Podstawową różnicą jest zrezygnowanie z szybkiego odłączenia gniazda magazynka, jak też obustronny przycisk zwalniania magazynka.

CZ promuje intensywnie nowy pistolet maszynowy do amunicji 9 mm x 19 Scorpion EVO A1. Na zdjęciu broń z nowym tłumikiem dźwięku B&T. Czesi zdecydowali się na współpracę ze znanym szwajcarskim producentem, zamiast tworzenia własnych modeli

Czesi nadal nie zdecydowali się wprowadzić zatrzasku magazynka, który zwalniałby zespół ruchomy z tylnego położenia, w jakim znajduje się po wystrzeleniu ostatniego naboju. Trzeba to robić za pomocą odciągnięcia rękojeści napinacza do tyłu. Choć w standardowym modelu, jak i komorze do magazynków M16 z boku został umieszczony przycisk, to jednak służy on jedynie do celów inspekcyjnych – zablokowania suwadła po jego ręcznym odciągnięciu. Nie można go nacisnąć, aby zespół ruchomy pobrał nabój z magazynka i załadował broń.

Odbiorcy mundurowi mogą już zamawiać najnowsze pistolety z Uherskiego Brodu – P-09 i P-07, na rynek cywilny broń dotrze dopiero w 2014

Warto dodać, że w 2013 mają skończyć się dostawy broni z pierwszego zamówienia, obejmującego 6687 karabinków w odmianie A1, 1250 subkarabinków A2, jak też 397 granatników modułowych CZ 805 G1 (broń dostarczana jest w zestawie z szkieletem z kolbą, dzięki czemu każdy żołnierz sam może skonfigurować sobie granatnik odpowiednio do potrzeb – w postaci podwieszanej lub samodzielnej) wraz z celownikami i dodatkowym wyposażeniem (Pierwsze CZ 805 dla czeskiej armii, 2011-07-23). W ramach tego samego kontraktu Armada Ceske Republiky (ACR) ma otrzymać też 1,75 mln nabojów zwykłych M855, 0,77 mln smugowych M856, 12 845 granatów odłamkowych 40 mm x 46SR HE-FRAG92 i 6850 granatów przeciwpancerno-odłamkowych HE-DP 92. Po zakończeniu dostaw planowany jest następny kontrakt.

Izraelski zestaw CAA Tactical RONI do czeskich pistoletów P-07 i P-09 (co ciekawe na szkielecie prototypu umieszczono nazwę P-08, bo tak pierwotnie miała się nazywać broń, niestety nazwa ta okazała się zastrzeżona) oferowany przez CZ

Czeski zespół konstruktorów, pod kierownictwem Vitezslava Gurycy, opracował też – bazujący na CZ 805 – karabinek roboczo nazwany CZ 807. Jest to wersja wielokalibrowa, stworzona na potrzeby kontraktu obejmującego dostawy i produkcję na miejscu 66 tys. karabinków do amunicji 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 39. Broń ma być dostosowana do nowego kalibru przez zmianę zamka, lufy oraz magazynka. CZ 807 ma mieć wspólną dla obu rodzajów amunicji komorę spustową, w której węższy magazynek do M16 będzie umieszczany dzięki zastosowaniu adaptera.

P-09 ma być oferowany w odmianach z różnymi kolorami szkieletu, jak też z lufami dostosowanymi do mocowania szwajcarskich tłumików dźwięku B&T

Ceska Zbrojovka intensywnie promuje też kurkowy pistolet samopowtarzalny P-09 z szkieletem z tworzywa sztucznego i 115-mm lufą, którego premiera miała miejsce na DSEI (DSEI 2013: Premiera P-09 Duty, 2013-09-11), a po raz pierwszy pokazywano go na początku roku na SHOT Show. Podobnie, jak w przypadku Glocka broń będzie oferowana ze szkieletami w różnych kolorach (zielonym, piaskowym), jak też z lufami dostosowanymi do montażu tłumika dźwięku. Czesi opracowali też zamek umożliwiający strzelanie z P-09 amunicją barwiącą 9 mm FX.

Nowy pistolet samopowtarzalny P-09 od razu projektowany jest do współdziałania z 9-mm nabojami barwiącymi Simunition FX. Warto o tym pamiętać projektując broń dla polskiej armii / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Przedstawiciele CZ poinformowali również, że konstrukcja dotychczasowego pistoletu CZ 75 P-07 Duty (IDEF 2013: CZ 75 P-07 Duty do Egiptu, 2013-05-10) z 95-mm lufą zostanie tak zmieniona, aby tworzył z modelem P-09 jedną rodzinę broni. Nazwę zmieniono na P-07, rezygnując z odwołań do słynnej siedemdziesiątki piątki. Podobnie jak w przypadku większej odmiany, pistolet ma poprawiony kształt języka spustowego oraz kurka, dodane nacięcia w przedniej części zamka, ułatwiające przeładowanie broni. Obie wersje mają nakładki na tylną część chwytu, pozwalające na dostosowanie konstrukcji do dłoni strzelca. Pistolety będą miały metalowe przyrządy celownicze, jak też nowe powłoki zewnętrzne – teniferowany (poddawany azotowaniu plazmowemu) będzie zamek i wszystkie ważniejsze części.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.