Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudana próba Akash

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 kwietnia 2014

Pierwsza z serii trzech prób indyjskiego systemu przeciwlotniczego Akash zakończyła się niepowodzeniem. Pocisk rakietowy nie zdołał dosięgnąć celu.

System przeciwlotniczy Akash rozwijany był przez DRDO, Bharat Dynamics Limited oraz ponad 200 prywatnych przedsiębiorstw zbrojeniowych od lat 1980. Zestawy użytkowane są przez wojska lądowe i wojska lotnicze Indii. Bateria systemu wyposażona jest w trójwspółrzędny radar z anteną fazowaną (Rajendra) oraz 4 trójprowadnicowe wyrzutnie, osadzone na kołowych naczepach samochodowych lub podwoziu gąsienicowym (czołgu T-72, w przypadku wojsk lądowych). System jest w stanie wykrywać cele w odległości do 60 km. Radar może śledzić do 64 celów jednocześnie, naprowadzając po 2 pociski na 4 różne cele w tym samym czasie / Zdjęcie: MO Indii

Próba została przeprowadzona wczoraj na poligonie Chandipur u wybrzeży stanu Orisa. Wystrzelony o 14:43 czasu miejscowego z kompleksu startowego nr 3 pocisk miał zniszczyć cel pozorny w postaci pilotowanego zdalnie samolotu, który kilka minut wcześniej wystartował z kompleksu startowego nr 2. Cel miał zostać przechwycony na pułapie 2 km.

 

Według wstępnych ustaleń, pocisk najprawdopodobniej nie zdołał zbliżyć się do celu na wystarczającą odległość, co spowodowałoby uruchomienie zapalnika zbliżeniowego pracujący na częstotliwości radiowej, doprowadzając do eksplozji 55-kg głowicy z ładunkiem wybuchowym. Wymuszona fragmentacja skorupy zwiększyłaby jego działanie, pozwalając na zniszczenie celu bez konieczności bezpośredniego trafienia.

Według przedstawicieli DRDO, zapalnik pocisku używanego przez Akash uruchamia się, gdy ten zbliży się do celu na odległość od 10 m do 100 m. Nie wiadomo, jaki dystans został ustalony na potrzeby omawianej próby.

Nieudana próba była pierwszą z serii trzech, zapowiedzianych w ostatnim czasie przez rządową agencję rozwoju technologii wojskowych (Defence Research & Development Organisation) (Kolejne próby nad Zatoką Bengalską, 2014-04-12). Za nadzór nad nimi odpowiadają pracownicy DRDO, a także wydelegowani przedstawiciele wojsk lądowych Indii, będących użytkownikiem testowanego uzbrojenia (Zielone światło dla Akashy, 2010-02-03) oraz Bharat Dynamics Limited, producenta zestawów przeciwlotniczych.

Rozpoczęta niedawno seria prób systemu Akash jest kontynuacją działań podejmowanych w lutym br. Wówczas DRDO informowała o dwóch udanych próbach ogniowych. Pociski wchodzące w skład zestawów przeciwlotniczych są w stanie niszczyć cele w odległości do 25 km. Deklarowane przez producentów prawdopodobieństwo zniszczenia celu przy użyciu jednego pocisku wynosi 88% oraz 98% przy dwóch. Wartość całkowita zestawów zamówionych dla wojsk lądowych i wojsk lotniczych Indii przekracza 230 mld INR (11,4 mld zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.