Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudana próba Akash

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 kwietnia 2014

Pierwsza z serii trzech prób indyjskiego systemu przeciwlotniczego Akash zakończyła się niepowodzeniem. Pocisk rakietowy nie zdołał dosięgnąć celu.

System przeciwlotniczy Akash rozwijany był przez DRDO, Bharat Dynamics Limited oraz ponad 200 prywatnych przedsiębiorstw zbrojeniowych od lat 1980. Zestawy użytkowane są przez wojska lądowe i wojska lotnicze Indii. Bateria systemu wyposażona jest w trójwspółrzędny radar z anteną fazowaną (Rajendra) oraz 4 trójprowadnicowe wyrzutnie, osadzone na kołowych naczepach samochodowych lub podwoziu gąsienicowym (czołgu T-72, w przypadku wojsk lądowych). System jest w stanie wykrywać cele w odległości do 60 km. Radar może śledzić do 64 celów jednocześnie, naprowadzając po 2 pociski na 4 różne cele w tym samym czasie / Zdjęcie: MO Indii

Próba została przeprowadzona wczoraj na poligonie Chandipur u wybrzeży stanu Orisa. Wystrzelony o 14:43 czasu miejscowego z kompleksu startowego nr 3 pocisk miał zniszczyć cel pozorny w postaci pilotowanego zdalnie samolotu, który kilka minut wcześniej wystartował z kompleksu startowego nr 2. Cel miał zostać przechwycony na pułapie 2 km.

Według wstępnych ustaleń, pocisk najprawdopodobniej nie zdołał zbliżyć się do celu na wystarczającą odległość, co spowodowałoby uruchomienie zapalnika zbliżeniowego pracujący na częstotliwości radiowej, doprowadzając do eksplozji 55-kg głowicy z ładunkiem wybuchowym. Wymuszona fragmentacja skorupy zwiększyłaby jego działanie, pozwalając na zniszczenie celu bez konieczności bezpośredniego trafienia.

Według przedstawicieli DRDO, zapalnik pocisku używanego przez Akash uruchamia się, gdy ten zbliży się do celu na odległość od 10 m do 100 m. Nie wiadomo, jaki dystans został ustalony na potrzeby omawianej próby.

Nieudana próba była pierwszą z serii trzech, zapowiedzianych w ostatnim czasie przez rządową agencję rozwoju technologii wojskowych (Defence Research & Development Organisation) (Kolejne próby nad Zatoką Bengalską, 2014-04-12). Za nadzór nad nimi odpowiadają pracownicy DRDO, a także wydelegowani przedstawiciele wojsk lądowych Indii, będących użytkownikiem testowanego uzbrojenia (Zielone światło dla Akashy, 2010-02-03) oraz Bharat Dynamics Limited, producenta zestawów przeciwlotniczych.

Rozpoczęta niedawno seria prób systemu Akash jest kontynuacją działań podejmowanych w lutym br. Wówczas DRDO informowała o dwóch udanych próbach ogniowych. Pociski wchodzące w skład zestawów przeciwlotniczych są w stanie niszczyć cele w odległości do 25 km. Deklarowane przez producentów prawdopodobieństwo zniszczenia celu przy użyciu jednego pocisku wynosi 88% oraz 98% przy dwóch. Wartość całkowita zestawów zamówionych dla wojsk lądowych i wojsk lotniczych Indii przekracza 230 mld INR (11,4 mld zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra