Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hajnan bazą lotniskowców?

Marynarka wojenna, 05 maja 2014

Nowe lotniskowce ChRL będą stacjonować na wyspie Hajnan. Jednak najpierw należy zbudować tam odpowiednią infrastrukturę.

Zdjęcie: MO ChRL

Obecnie jedyny lotniskowiec Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Liaoning (na zdjęciu), stacjonuje w Qingdao. Analityk z Kanady, Andrei Chang, twierdzi, że bazą wszystkich chińskich okrętów tej klasy będzie wyspa Hajnan na Morzu Południowochińskim. Obecnie trwa tam budowa niezbędnej infrastruktury.

Pierwszy z 2 nowych lotniskowców ChRL ma wejść do służby za 6 lat (Drugi lotniskowiec ChRL, 2014-01-19). Jednak Chang poddaje ten termin w wątpliwość. Jak wiadomo, Rosjanie potrzebowali 6-7 lat, aby zbudować Wariaga, który ostatecznie stał się Liaoningiem. Kolejne 2-3 lata zajmują próby morskie okrętu, pod warunkiem, że integracja wyposażenia przebiega bez problemów.

Z tego powodu Chang uważa, że pierwszy nowy lotniskowiec marynarki wojennej ChRL zostanie przyjęty do służby nie wcześniej niż za 8-10 lat. Dodatkowo, po zakończeniu budowy portu na Hajnan należy utworzyć bazę dla statków powietrznych wchodzących w skład jego grupy lotniczej, co zajmie 5-6 lat.

Jednak największym problemem jest wykonywanie kompleksowej wymiany paliwa, przeglądów i remontów lotniskowców. Przejście do stoczni Dalian na wschodzie kraju, gdzie obecnie trwa budowa w/w okrętu, będzie zbyt czasochłonną operacją. Z tego powodu należałoby wybudować na Hajnan suchy dok, w którym można by realizować tego rodzaju czynności (Pierwszy przegląd Liaoninga, 2014-04-24). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra