Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hajnan bazą lotniskowców?

Marynarka wojenna, 05 maja 2014

Nowe lotniskowce ChRL będą stacjonować na wyspie Hajnan. Jednak najpierw należy zbudować tam odpowiednią infrastrukturę.

Zdjęcie: MO ChRL

Obecnie jedyny lotniskowiec Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Liaoning (na zdjęciu), stacjonuje w Qingdao. Analityk z Kanady, Andrei Chang, twierdzi, że bazą wszystkich chińskich okrętów tej klasy będzie wyspa Hajnan na Morzu Południowochińskim. Obecnie trwa tam budowa niezbędnej infrastruktury.

Pierwszy z 2 nowych lotniskowców ChRL ma wejść do służby za 6 lat (Drugi lotniskowiec ChRL, 2014-01-19). Jednak Chang poddaje ten termin w wątpliwość. Jak wiadomo, Rosjanie potrzebowali 6-7 lat, aby zbudować Wariaga, który ostatecznie stał się Liaoningiem. Kolejne 2-3 lata zajmują próby morskie okrętu, pod warunkiem, że integracja wyposażenia przebiega bez problemów.

Z tego powodu Chang uważa, że pierwszy nowy lotniskowiec marynarki wojennej ChRL zostanie przyjęty do służby nie wcześniej niż za 8-10 lat. Dodatkowo, po zakończeniu budowy portu na Hajnan należy utworzyć bazę dla statków powietrznych wchodzących w skład jego grupy lotniczej, co zajmie 5-6 lat.

Jednak największym problemem jest wykonywanie kompleksowej wymiany paliwa, przeglądów i remontów lotniskowców. Przejście do stoczni Dalian na wschodzie kraju, gdzie obecnie trwa budowa w/w okrętu, będzie zbyt czasochłonną operacją. Z tego powodu należałoby wybudować na Hajnan suchy dok, w którym można by realizować tego rodzaju czynności (Pierwszy przegląd Liaoninga, 2014-04-24). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.