Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy przegląd Liaoninga

Marynarka wojenna, 24 kwietnia 2014

Pierwszy chiński lotniskowiec, Liaoning, rozpoczął wielomiesięczny program przeglądu i naprawy wyposażenia pokładowego.

Zdjęcie: MO ChRL

Lotniskowiec znajduje się obecnie na terenie stoczni Dalian Shipbuilding Industry Company w Liaoning, na północnym wschodzie kraju. Przez najbliższe pół roku okręt będzie poddawany przeglądowi oraz naprawie i ewentualnej wymianie wyposażenia pokładowego. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w dotychczasowej historii Liaoning, przyjętego do służby we wrześniu 2012.

Przez kilkanaście ostatnich miesięcy okręt był intensywnie eksploatowany podczas serii 10 ćwiczeń morskich, w trakcie których zgrywano załogę oraz doskonalono procedury wykonywania operacji lotniczych (Liaoning ponownie wyszedł w morze, 2013-10-25). Niektóre z nich miały podłoże polityczne, jak realizowane na wodach Morza Południowochińskiego, które ze względu na toczące się na nim spory terytorialne, odebrane zostały jako demonstracja siły ChRL (Lotniskowiec Liaoning wrócił z ćwiczeń, 2014-01-01).

Doświadczenie nabyte podczas prób morskich Liaoning pozwoli ChRL na wypracowanie bardziej efektywnych metod eksploatacji okrętów tej klasy. Ma to duże znaczenie ze względu na plany wprowadzenia do służby większej liczby lotniskowców. Obecnie w stoczni Dalian trwają prace nad drugim z nich (Drugi lotniskowiec ChRL, 2014-01-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.