Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory 2014: Seryjna Puma w Paryżu

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 czerwca 2014

W Paryżu po raz pierwszy zaprezentowano seryjny bojowy wóz piechoty PSM Puma. Pojazd jest już dostarczany do Bundeswehry.

Puma oferowana jest jedynie w odmianie bwp. Pojazd w tej konfiguracji wyposażono w 30-mm armatę MK30-2/ABM, sprzężony z nią 5,56-mm karabinek maszynowy MG4 i wyrzutnię z dwoma ppk Spike, montowaną po lewej stronie wieży. Producent nie przewiduje na razie prac nad innymi wersjami wozu / Zdjęcie: Michał Jarocki

Niemiecka spółka joint-venture Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall Defence – Projekt System & Management GmbH (PSM) – po raz pierwszy pokazała za granicą Niemiec bwp Puma. Pojazd został opracowany na potrzeby sił zbrojnych Republiki Federalnej, które są jego jak dotąd jedynym nabywcą.

Prezentacja Pumy zbiegła się w czasie z zakończeniem kilkuletnich prób wozu, prowadzonych najpierw na północy Norwegii, a ostatnio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Koniec prób Pumy, 2014-06-12). Podczas pustynnych testów nie odnotowano pojawiających się w przeszłości problemów z funkcjonowaniem kanału obserwacji nocnej oraz układu kierowania ogniem pojazdu.

Bojowy wóz piechoty Puma wszedł już do produkcji seryjnej. W Paryżu pokazano szósty egzemplarz z 30 przekazanych do tej pory niemieckim Heer (wojskom lądowym). Do 2018 odbiorą one 350 Pum. Koszt jednostkowy tego bwp wynosi 6-10 mln euro (24,6-41,4 mln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.