Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec operacji Serval?

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 14 lipca 2014

Francja ma ogłosić w tym tygodniu zakończenie operacji wojskowej w Mali.


W Mali stacjonuje obecnie około 1700-osoby francuski kontyngent wojskowy, wspierany przez oddziały państw Unii Afrykańskiej. Straty poniesione przez Francję w ramach trwającej 18 miesięcy operacji Serval, to ośmiu zabitych i około 300 rannych / Zdjęcie: MO Francji

Według nieoficjalnych informacji, podczas rozpoczynającej się w tym tygodniu podróży po Afryce, prezydent Francji, Francois Hollande, ogłosi zakończenie operacji Serval. Minister obrony, Jean-Yves Le Drian, poinformował wczoraj, że podstawowe cele rozpoczętej w styczniu 2013 operacji, zostały osiągnięte (Zapowiedź wycofania Francuzów z Mali, 2013-03-09; Pierwszy zabity Francuz w Mali, 2013-01-14).

Mimo sukcesu odniesionego w Mali, francuski kontyngent nie zostanie odesłany z powrotem do kraju. W najbliższych dniach Paryż ogłosi bowiem rozpoczęcie kolejnej operacji wojskowej w Afryce, o kryptonimie Barkhane (od określenia wydmy o kształcie półksiężyca, wypukłym zboczem zwróconej do kierunku wiatru). Trzy tysiące francuskich żołnierzy, a także oddziały wojskowe pięciu państw: Mali, Mauretanii, Nigru, Czadu i Burkina Faso będą zwalczać ekstremistów islamskich z organizacji Al-Ka’ida Islamskiego Maghrebu (AQIM) oraz mniejszych frakcji, współpracujących z nią na terenie południowego Sahelu.

Francuscy żołnierze zostaną rozmieszczeni na terenie Czadu (stolica tego państwa, Ndżamena, będzie siedzibą dowództwa operacji) i Nigru, a także na północy Mali, gdzie uszczelnią granicę i uniemożliwią wycofującym się ekstremistom ponowne wtargnięcie na malijskie terytorium. Francuzi będą jednocześnie wspierali misję stabilizacyjną ONZ MINUSMA (Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali), której zadaniem jest niesienie pomocy humanitarnej i odbudowa zniszczonej wojną domową malijskiej infrastruktury (Holenderskie Apache już w Mali, 2014-05-20, Pierwsze Pumy dla MINUSMA, 2014-03-31), a także misję szkoleniową Unii Europejskiej EUTM Mali (European Union Training Mission) (Rok działania PKW Mali, 2014-02-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.