Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nigeryjscy żołnierze uciekają do Kamerunu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 26 sierpnia 2014

Blisko pół tysiąca nigeryjskich żołnierzy uciekło do Kamerunu w obawie przed bojownikami Boko Haram.

Zdjęcie: Sahara Reporters

Do incydentu doszło na terenie wschodniego nigeryjskiego stanu Borno. Według kameruńskiego ministerstwa obrony, 483 lub 484 żołnierzy wojsk lądowych Nigerii przekroczyło granicę obu państw, po czym złożyło broń (Kamerun broni się przed islamistami, 2014-07-31). Władze w Abudży i Jaunde miały wyjaśnić już całe zamieszanie i uzgodnić warunki powrotu wojskowych do kraju.

Przedstawiciele nigeryjskich władz, odrzucając pojawiające się doniesienia o dezercji, oznajmiły że żołnierze dokonali taktycznego odwrotu podczas walk toczonych z Boko Haram w pobliżu miast Gamboru i Ngala. Poza żołnierzami, do Kamerunu miało też zbiec wielu mieszkańców tych miejscowości.

Omawiany incydent jest dla nigeryjskich władz kolejnym kompromitujących aktem trwającego od kilku lat konfliktu z islamistami. Liczne porażki w lokalnych starciach z Boko Haram oraz utrata kontroli nad wieloma posterunkami i bazami wojskowymi (Islamiści atakują bazę wojsk lotniczych, 2013-12-03) spowodowały, że za obecny kryzys wini się już nie tyle liczbę, uzbrojenie i wyszkolenie islamistów, co wyraźne braki nigeryjskich sił zbrojnych w przygotowaniu technicznym i morale.

Oskarżenia te de facto potwierdzili w ostatnich tygodniach nigeryjscy żołnierze. Grupa kilkudziesięciu wojskowych odmówiła udziału w walkach toczonych w pobliżu miasta Gwoza, tłumacząc to brakami w uzbrojeniu i wyposażeniu. Skarżyli się, że dowództwo nie zapewniło im odpowiedniej ilości amunicji oraz podstawowych środków łączności radiowej.

Próbując nadgonić opóźnienia w modernizacji i rozbudowie sił zbrojnych, prezydent kraju, Goodluck Jonathan, wezwał ostatnio parlament do udzielenia zgody na zaciągnięcie pożyczki na sumę nie większą niż 1 mld USD (3 mld zł), która pozwoli na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym broni palnej, amunicji, elementów indywidualnego oporządzenia żołnierzy oraz środków łączności (Nigeria zbroi się przeciwko islamistom, 2014-07-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra