Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Islamiści giną na granicy z Kamerunem

Wojska lądowe, 09 września 2014

Siły zbrojne Kamerunu miały zabić ponad 100 bojowników Boko Haram, próbujących przedostać się na terytorium tego afrykańskiego państwa od strony Nigerii.

W wyniku starć prowadzonych w sobotę na granicy Kamerunu z Nigerią, śmierć miało ponieść ponad 100 islamistów Boko Haram. Obyło się bez strat po stronie kameruńskiej / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę, około 13:00 czasu miejscowego. Próbie przedarcia się islamistów przez granicę towarzyszył ostrzał artyleryjski pobliskiego miasta Fotokol. W odpowiedzi, oddziały wojsk lądowych Kamerunu ostrzelały z moździerzy pozycje zajmowane przez Boko Haram, zabijając ponad stu bojowników tej organizacji.

Zdecydowana reakcja kameruńskich sił zbrojnych była możliwa dzięki wcześniejszemu wysłaniu nad granicę z Nigerią dodatkowych oddziałów wojskowych (Kamerun broni się przed islamistami, 2014-07-31). Władze w Jaunde od dłuższego czasu zwracały uwagę na potrzebę uszczelnienia nigeryjsko-kameruńskiego pogranicza, narażonego na infiltrację ze strony islamistów, którzy przejęli już kontrolę nad większością północnej Nigerii i szukają teraz sposobów na rozszerzenie ich nieformalnego kalifatu na inne państwa regionu.

Małą pomocą dla Kameruńczyków są siły zbrojne Nigerii, słabo uzbrojone i nieprzeszkolone do walki z islamistami (Nigeria zbroi się przeciwko islamistom, 2014-07-23). W ostatnich tygodniach głośno było o ucieczce blisko 500 nigeryjskich żołnierzy do Kamerunu w obawie przed bojownikami Boko Haram (Nigeryjscy żołnierze uciekają do Kamerunu, 2014-08-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.