Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Personel ONZ porwany w Syrii

Strategia i polityka, 07 marca 2013

W środę porwanych zostało 21 Filipińczyków pełniących służbę w ramach misji United Nations Disengagement Observer Force (UNDOF) na Wzgórzach Golan.United Nations Disengagement Observer Force (UNDOF) jest oenzetowską misją, której zadaniem jest strzeżenie powstałej po wojnie z 1973 linii demarkacyjnej na Wzgórzach Golan, rozdzielającej Izrael i Syrię. Przez ponad 30 lat aktywny udział brali w niej Polacy, którzy zostali zastąpieni przez Filipińczyków / Zdjęcie: ONZ

Do porwania miało dojść wczoraj około południa w pobliżu miejscowości Al-Jamla. Porwani to członkowie 300-osobowego kontyngentu filipińskiej armii, pełniący służbę na Wzgórzach Golan w ramach oenzetowskiej misji UNDOF. W przeszłości w jej strukturach służyli również Polacy (Zakończenie UNDOF, 2009-10-23).

W opublikowanym w Internecie filmie video do porwania przyznało się jedno z ugrupowań syryjskich rebeliantów. Według dostępnych informacji, incydent ma związek z toczącymi się w rejonie walkami powstańców z siłami rządowymi (Kolejne zestrzelone Suchoje, 2013-02-14). Porywacze mieli domagać się od syryjskich wojsk wycofania z zajmowanych w pobliżu pozycji. Dodatkowo, mieli też oskarżyć siły misji UNDOF o wspieranie reżimu Baszara al-Asada.

Uwolnienie porwanych jest obecnie przedmiotem negocjacji pomiędzy porywaczami a ONZ. Całe zdarzenie zostało potępione przez społeczność międzynarodową. Zaniepokojenie sytuacją wyraziły też władze Izraela (Izrael chce się odgrodzić od Syrii, 2013-01-08). Tel Awiw zapowiedział jednak, że nie weźmie udziału w staraniach zmierzających do zwolnienia przetrzymywanych Filipińczyków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.