Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Żołnierze ONZ uwolnieni w Syrii

Strategia i polityka, 11 marca 2013

Porwani przed kilkoma dniami w Syrii Filipińczycy, zostali uwolnieni w sobotę. Wojskowi służyli w ramach misji United Nations Disengagement Observer Force (UNDOF) na Wzgórzach Golan.Filipińscy żołnierze po ich przekazaniu jordańskim siłom bezpieczeństwa / Zdjęcie: Al-Akhbar

Do porwania 21 filipińskich żołnierzy doszło w minioną środę na południu Syrii (Personel ONZ porwany w Syrii , 2013-03-07). Wojskowi byli członkami 300-osobowego kontyngentu sił pokojowych ONZ, działającego w ramach misji UNDOF. W przeszłości w jej strukturach służyli również Polacy (Zakończenie UNDOF, 2009-10-23).

Porwania Filipińczyków dopuściło się jedno z syryjskich ugrupowań rebelianckich (Yarmouk Martyrs Brigade). Oskarżyli oni żołnierzy ONZ o wspieranie wojsk reżimu Baszara al-Asada w trakcie toczonych na południu kraju walk.

W negocjacje w sprawie uwolnienia żołnierzy zaangażowała się sama ONZ. Rozmowy w tej sprawie trwały kilka dni. Ostatecznie, w sobotę wojskowi zostali odstawieni przez rebeliantów nad granicę z Jordanią i przekazani miejscowym siłom bezpieczeństwa.

Incydent okazał się bezprecedensowy w całej historii niemal już 2-letniej wojny domowej w Syrii (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06). Nigdy wcześniej nie doszło bowiem do tak bezpośredniego zaangażowania w jej przebieg stacjonujących w regionie sił pokojowych ONZ. Zdarzenie zostało powszechnie skrytykowane przez społeczność międzynarodową. Wzbudziło też obawy przed dalszym dozbrajaniem syryjskiej opozycji.

Zdaniem komentatorów, porwanie Filipińczyków potwierdza też wcześniejsze doniesienia o podziałach wewnątrz syryjskiej opozycji. Dowodzi też tego, że jej przywódcy nie kontrolują wszystkich ugrupowań otwarcie walczących z wojskami al-Asada.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.