Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fidżi wysyła pierwszych żołnierzy na Wzgórza Golan

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 26 czerwca 2013

Pierwsza grupa żołnierzy opuściła dzisiaj Fidżi. Przez najbliższy rok będą oni stacjonować na Wzgórzach Golan w ramach misji ONZ, UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force).

Wysłana dzisiaj 171-osoba grupa żołnierzy stanowi zaledwie część kontyngentu, który Fidżi zamierza wystawić w ramach misji UNDOF. Mają oni przejąć obowiązki wycofujących się Austriaków i Chorwatów / Zdjęcie: Fiji World News

Pierwsza grupa 171 żołnierzy opuściła Fidżi dzisiaj. Za kilka dni rozpoczną oni służbę w ramach misji UNDOF na Wzgórzach Golan. Wojskowi będą stacjonować na miejscu przez rok. Wraz z żołnierzami na Bliski Wschód udała się kilkunastoosobowa grupa lekarzy i pielęgniarek.

Decyzję o wysłaniu własnych żołnierzy w ramach UNDOF władze Fidżi ogłosiły w zeszłym tygodniu. Docelowo, na Wzgórzach Golan stacjonować ma kontyngent 540 wojskowych z tego kraju. Mają oni zastąpić już wycofanych bądź też jeszcze wycofujących się Austriaków i Chorwatów oraz wesprzeć pozostających na miejscu Filipińczyków i Hindusów.

Wysłanie przez Fidżi kilkuset żołnierzy w ramach UNDOF stanowić będzie duże wsparcie dla onzetowskiej misji, którą w ostatnich miesiącach trapią spore problemy (Co dalej z misją UNDOF?, 2013-06-20). Chodzi m.in. o incydenty związane z porwaniem filipińskich błękitnych hełmów przez syryjskich rebeliantów (Personel ONZ porwany w Syrii , 2013-03-07, Żołnierze ONZ uwolnieni w Syrii, 2013-03-11 oraz o zajęcie przez ekstremistów na kilka godzin posterunku granicznego w pobliżu miejscowości Al-Kunajtira.

W wyniku tego ostatniego zdarzenia na wycofanie swoich żołnierzy z misji zdecydowała się m.in. wspomniana Austria wystawiająca do tej pory największy, bo liczący 380 żołnierzy, kontyngent. Decyzja ta spotkała się z głośną krytyką ze strony ONZ oraz władz Izraela, które są żywotnie zainteresowane przyszłością UNDOF. Jej osłabienie lub ewentualne zakończenie wiązałoby się z ryzykiem wzrostu napięć na terenie Wzgórz Golan, wynikających nie tylko z tradycyjnie trudnych relacji z Damaszkiem (Incydenty graniczne na Wzgórzach Golan, 2013-03-25), ale także faktu aktywności ugrupowań ekstremistycznych na omawianym terenie (Syria grozi Izraelowi, 2013-05-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.