Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie wozy VP11 dla ZEA?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 listopada 2014

Zjednoczone Emiraty Arabskie negocjują zakup 150 chińskich wozów minoodpornych VP11 produkowanych przez NORINCO.

Chiński wóz patrolowy VP11 o zwiększonej odporności na wybuchy min i fugsów, może być wykorzystywany do celów zwiadowczych, przez grupy obserwacyjne oraz podczas operacji antyterrorystycznych w terenie zurbanizowanym. Pojazd ma 7-osobową załogę, w której skład wchodzi kierowca, dowódca, operator uzbrojenia i czterech żołnierzy lub funkcjonariuszy desantu / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Pojazd VP11 zadebiutował na zakończonej w zeszłym tygodniu międzynarodowej wystawie lotniczo-kosmicznej AirShow China w Zhuhai. Oferowany przez NORINCO patrolowy wóz minoodporny został zbudowany w układzie klasycznym, na podwoziu samochodu ciężarowego z napędem 4x4 (Zhuhai 2014: Robot bojowy NORINCO, 2014-11-13; Chińska broń dla Sudanu Południowego, 2014-07-25; Kolejne Norinco VN4 dla Wenezueli, 2013-03-19). Z przodu znajduje się przedział silnikowy, następnie kierowania i desantu. W kadłubie umieszczono troje drzwi: po jednym z boków oraz jedne z tyłu.

VP11 ma dno kadłuba w kształcie litery V, rozpraszającej energię detonowanej pod nim miny. Pancerz chroni przed pociskami z broni strzeleckiej. Środek kabiny wyściełano matami przeciwwybuchowymi, osłabiającymi skutki eksplozji i chroniących załogę przed skutkami detonacji min i fugasów.

Na dachu VP11 mogą być zamontowane różnego rodzaju zdalnie sterowane moduły uzbrojenia. W egzemplarzu pokazanym w Zhuhai nad przednią szybą zamontowano dwie poczwórne wyrzutnie granatów dymnych. Wóz wystawowy miał też bezzałogową wieżę z 7,62-mm karabinem maszynowym zamontowaną na stropie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra