Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Środki na MLP-4

Marynarka wojenna, 22 grudnia 2014

General Dynamics National Steel and Shipbuilding Company otrzymała zlecenie na budowę kolejnego okrętu przeładowczego / okrętu-bazy klasy MLP/AFSB.

Według US Navy, okręty klasy MLP/AFSB będą eksploatowane przede wszystkim do zaopatrywania oddziałów lądowych działających na obszarach przybrzeżnych, a także okrętów zaangażowanych w wielomiesięczne operacje morskie, w tym wielonarodowe operacje antypirackie. Jednostki te mogą też być używane do niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Możliwość wymiany załogi oraz zaopatrywania okrętów bezpośrednio na morzu, w teorii pozwala na nieograniczony czas przebywania poza portem, przerywany jedynie przeglądami technicznymi i ewentualnymi modernizacjami / Zdjęcie: US Navy

Należąca do General Dynamics stocznia National Steel and Shipbuilding (NASSCO) zbuduje i dostarczy do marca 2018 kolejny okręt przeładowczy w konfiguracji mieszanej, klasy Mobile Landing Platform / Afloat Forward Staging Base. Jednostka powstanie w San Diego. Wartość wykonanych prac wyniesie 498 mln USD (1,7 mld zł). Latem producent otrzymał warte 64 mln USD (223 mln zł) zlecenie na zabezpieczenie bazy materiałowej pod T-MLP-4/T-AFSB-2 (Kolejny MLP/AFSB w planach, 2014-06-10).

Okręt będzie drugą jednostką mieszaną, po zwodowanym w listopadzie USNS Lewis B. Puller (T-MLP-3/T-AFSB-1, Wodowanie Lewis B. Puller, 2014-11-12). Zaprojektowano je z myślą o realizacji dwóch typów zadań. W pierwszej kolejności będą używane do przeładowywania na morzu pojazdów i ładunków z okrętów zaopatrzeniowych na barki desantowe. Na zamontowanym nad platformą przeładunkową pokładzie lotniczym będą z kolei stacjonować śmigłowce morskie lub przemiennopłaty MV/CV-22 Osprey.

Pierwotnie US Navy zamierzała eksploatować tylko trzy jednostki klasy MLP. Zwiększenie zamówienia wskazuje, że marynarka wojenna USA dostrzega dodatkowe korzyści z eksploatacji tego typu okrętów, zwłaszcza przy tak dużej swobodzie modyfikacji ich konstrukcji i przystosowywania do wykonywania różnych zadań na morzu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra