Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Włosi przylecieli do Szawli

Lotnictwo wojskowe, 29 grudnia 2014

W litewskiej bazie Szawle wylądowały dziś samoloty Eurofighter wojsk lotniczych Włoch. Pojutrze rozpoczną one oficjalnie patrolowanie przestrzeni państw bałtyckich. 

Włosi wysłali na Litwę 4 Eurofightery ze składu 4. Stormo z bazy Grosetto / Zdjęcie: MO Litwy

Dziś do bazy lotniczej Szawle (Šiauliai) na Litwie przybyła czwórka samolotów wielozadaniowych Eurofighter ze składu Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch). W przelocie towarzyszył im także wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący KC-767, na pokładzie którego przewieziono personel obsługowy i zabezpieczenia oraz wszelkie niezbędne urządzenia i wyposażenie.

Zadaniem włoskich lotników będzie ochrona przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing (Większa aktywność WWS, 2014-10-31). Jest to ich debiut w tej roli. Oficjalne przejęcie obowiązków od kontyngentu portugalskiego odbędzie się 31 grudnia.

Razem z Włochami dyżur pełnić będą lotnicy Sił Powietrznych. Tym razem w Szawlach pojawią się samoloty MiG-29 z 23. BLT z Mińska Mazowieckiego (25 lat służby polskich MiG-29, 2014-11-21). Natomiast do estońskiej bazy Ämari przybędą hiszpańskie Eurofightery, które zluzują niemieckie samoloty tego typu. Dodatkowo od początku 2015 w 22. BTL w Królewie Malborskim stacjonować będą belgijskie F-16 zamiast holenderskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.