Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wyznaczono nową datę próby Agni V

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 20 stycznia 2015

DRDO podała datę trzeciej próby trzystopniowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego Agni V.

Długo oczekiwana trzecia próba Agni V zostanie przeprowadzona 31 stycznia z poligonu rakietowego na wyspie Wheeler, u wybrzeży stanu Orrisa. Pocisk balistyczny zostanie odpalony ze specjalnego kontenera startowego, w którym będzie w przyszłości przenoszony. Pozwoli na to jego użycie operacyjne w różnych warunkach terenowych i pogodowych / Zdjęcie: The Hindu

Agni V zostanie przetestowany 31 stycznia z poligonu rakietowego na wyspie Wheeler, u wybrzeży stanu Orrisa. Będzie to trzecia próba pocisku i zarazem pierwsza, w której zostanie on odpalony ze specjalnego kanistra osadzonego na podwoziu kołowym. (Drugi test Agni V, 2013-09-15; Indie przetestowały Agni V, 2012-04-19).

Do próby Agni V miało pierwotnie dojść w dniach 11-15 stycznia. Pod koniec 2014 indyjska rządowa agencja rozwoju technologii wojskowych (DRDO) dość niespodziewanie ogłosiła, że wydarzenie zostanie odłożone w czasie (Przełożona próba Agni V, 2014-12-31). Przyczyn decyzji nie podano do wiadomości publicznej. Przedstawiciele DRDO zapewniali jednak, że powodem nie są problemy techniczne.

Lokalni eksperci sugerują, że wprowadzenie pocisku do służby będzie wymagało dwóch dodatkowych prób. Przyjęcie Agni V do eksploatacji zmieni dotychczasowy układ sił w regionie. Przenosząc atomową głowicę bojową o masie ok. 1,5 t na odległość ponad 5 tys. km, rakieta będzie mogła zagrozić praktycznie całemu terytorium ChRL. Szczególnie duże znaczenie polityczne będzie miało objęcie zasięgiem Agni V Pekinu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.