Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czołg T-14 Armata ujawniony?

Wojska lądowe, 01 marca 2015

Na jednym z popularnych rosyjskich forów internetowych pojawiło się zdjęcie, które według internautów pokazuje prototyp czołgu T-14 Armata. Zapewne jest to jednak jego poprzednik – Obiekt 195.

Czołg pokazany na zdjęciu najwyraźniej właśnie wrócił właśnie z poligonu. Nie wiadomo jednak gdzie i kiedy go sfotografowano / Zdjęcie: otvaga2004.mybb

Na forum otvaga2004 pod koniec lutego pojawiło się zdjęcie czołgu, które według autora przedstawia prototyp rosyjskiego czołgu nowej generacji T-14 Armata (Obiekt 148). Inni internauci ocenili jednak, że jest to Obiekt 195 (T-95) – ciężki czołg opracowywany w FR pod koniec lat 1990. Nieoficjalnie wiadomo, że T-14 powstał na bazie wykorzystanych w nim technologii, stanowiąc jego lżejszą wersję (ok. 50 wobec 55 t).

Pokazany na zdjęciu czołg zbudowany jest w układzie standardowym – system napędowy umieszczono w nim z tyłu, jak w poprzednich rosyjskich konstrukcjach. Być może napędzany jest turbiną gazową. Jego podwozie przedłużone o parę kół w stosunku do udanej konstrukcji sprzed lat – T-80. Osłonięta wieża nie pozwala na ocenę typu i kalibru działa, ani stwierdzenie czy zastosowano system samoobrony aktywnej, na przykład typu Arena lub Afganit. Nie wiadomo też, gdzie umieszczono załogę i w jaki sposób jest ona chroniona.

Inne, wcześniejsze zdjęcie czołgu uważanego przez internautów za T-14 Armata. Internauci podkreślają mało futurystyczny wygląd maszyny

Dane taktyczno-techniczne T-14 są nadal tajne. Nieoficjalnie podaje się, że czołg będzie uzbrojony w zdalnie sterowaną armatę 2A82-1M kal. 125 mm (z możliwością zastosowania armaty 2A83 kal. 152 mm). W magazynie amunicji ma mieścić się do 40 nabojów różnego typu. Załoga, umieszczona w specjalnie chronionej kapsule, ma liczyć 2-3 osoby. Czołg ma być napędzany wielopaliwowym 12-cylindrowym dieslem А-85-3А (12N360) o mocy 1500 KM.

Partię przedseryjnych T-14 zbudował Uralwagonzawod z Niżniewo Tagiła (T-14 w armii w lutym, 2015-01-17). Według wypowiedzi rosyjskich polityków, seria liczy ponad 20 czołgów. Teraz trafiają one do jednostki doświadczalnej na poligonie Alabino. Po raz pierwszy mają zostać pokazane publicznie 9 maja, w czasie parady z okazji obchodzonego tego dnia w FR Dnia Zwycięstwa. Wcześniej, w czasie próbnych defilad czołgi będą zasłaniane plandekami. Rosyjscy analitycy podejrzewają, że nawet w czasie oficjalnej parady T-14 nie zostaną całkowicie odsłonięte. Tym bardziej, że zapewne nie całe ich wyposażenie jest jeszcze gotowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.