Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BMP Atom na RAE-2013

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 września 2013

Podczas RAE-2013 w Niżnym Tagile UralWagonZawod i Renault Truck Defence zaprezentowały kołowy wóz bojowy piechoty Atom. Francuzi dostarczyli do niego napęd i wektronikę.

Podczas RAE-2013 (9. Międzynarodowa Wystawa Uzbrojenia i Amunicji Russian Arms Expo) w Niżnym Tagile UralWagonZawod (UWZ) i Renault Truck Defence (RTD) zaprezentowały wspólny projekt – kołowy bojowy piechoty (BMP, Bojewaja Maszina Piechoty) 8x8 Atom, rozwijany pod kątem programu Bumerang (Przyśpieszony KTO Bumerang, 2012-10-12, Testy Boxera w Rosji, 2012-10-18). Współpracę UWZ i RTD ogłoszono w lutym w czasie IDEX-2013 w Abu Zabi. Atom jest jej pierwszym rezultatem. Jest oferowany jako następca BTR-80 armii rosyjskiej oraz na eksport, szczególnie państwom Bliskiego Wschodu.

30-tonowy Atom ma być produkowany w kilku wersjach. Między innymi BMP do transportu piechoty, z 57-mm armatą, BBM z moździerzem kal. 120 mm lub przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, BBM ewakuacji medycznej, czy BREM – bojowy wóz techniczno-ewakuacyjny. Oferowany jest też wariant cywilny, dla jednostek policji. Niektóre wersje Atoma mają być przystosowane do transportu lotniczego samolotem Ił-76.

BMP Atom jest napędzany silnikiem francuskim. Jednak dyrektor generalny UWZ, Oleg Sijenko poinformował, że jego wytwórnia testuje podobny silnik, który powinien być napędem docelowym. Również układ transmisji ma być produkowany w Rosji.

Udział przedsiębiorstw francuskich i rosyjskich w budowie BMP Atom został podzielony  stosunku 50:50. UWZ dostarczył kadłub i podwozie, a CNII Buriewiestnik 57-mm armatę o zasięgu 16 km (modyfikacja znanej S-60). Z kolei RTD jest autorem koncepcji oraz dostawcą napędu i systemów elektronicznych, w tym kierowania ogniem. W przyszłości Atom ma zostać wyposażony w bezzałogowiec, który będzie prowadzić rozpoznanie na jego rzecz. Trwają rozmowy na temat wyposażenia Atoma w systemy rozpoznawcze francuskiego Sagem i uruchomienia ich produkcji przez spółkę zlokalizowaną w FR.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.