Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

LIMA 2015: Amazonas dla Malezji

Marynarka wojenna, 20 marca 2015

Straż Wybrzeża Malezji może zakupić nawet cztery pełnomorskie okręty patrolowe typu Amazonas.

Malezyjski Radimax zamierza zaoferować lokalnej Straży Wybrzeża zakup nawet czterech pełnomorskich okrętów patrolowych typu Amazonas. Producent porozumiał się juz w tej sprawie w BAE Systems. Europejski producent przekaże Malezyjczykom technologie niezbędną do lokalnej budowy patrolowców. Zapewni tez odpowiednie wsparcie techniczne i materiałowe / Zdjęcie: Michał Jarocki

Rodzime Radimax zaoferowało Straży Wybrzeża Malezji zakup nieokreślonej liczby pełnomorskich kutrów patrolowych typu Amazonas. Przedsiębiorstwo porozumiało się juz z BAE Systems – które dysponuje prawami do projektu okrętów – w sprawie zasad transferu technologii oraz ewentualnej współpracy podczas budowy jednostek.  

W rozmowie z RAPORT-wto przedstawiciele Radimax zapewnili o dużym i stale rosnącym zainteresowaniu patrolowcami ze strony Straży Wybrzeża. Ten rodzaj sil zbrojnych od lat zgłasza zapotrzebowanie na nowe okręty patrolowe, które pozwolą na zapewnienie lepszej ochrony wodom morza terytorialnego Malezji i jej wyłącznej strefy ekonomicznej.  

Dowództwo Straży Wybrzeża Malezji miało informować juz Radimax o zapotrzebowaniu na 3-4 okręty patrolowe typu Amazonas. Szczegóły porozumienia, w tym terminarz dostaw i koszt jednostek, będą jednak dopiero ustalane.   

Zgodnie z warunkami porozumienia o transferze technologii, Radimax będzie w całości odpowiadał za budowę nowych patrolowców. Okręty powstaną na terenie jednej ze stoczni grupy, przy wykorzystaniu potencjału rodzimego przemysłu zbrojeniowego. BAE Systems ma zapewnić producentowi wsparcie techniczne oraz nadzór nad całym przedsięwzięciem. Co ciekawe, europejski producent ma tez udzielić gwarancji na nowe okręty przyszłemu użytkownikowi.  

Szacuje się, ze ok. 90% podzespołów nowych malezyjskich okrętów patrolowych zostanie dostarczone przez lokalnych podwykonawców i dostawców. Producenci z Europy będą najprawdopodobniej odpowiedzialni jedynie za dostawę elementów układu pędnego oraz wybranego oprzyrządowania, m. in. urządzeń obserwacji i analizy pola walki, w tym stacji radiolokacyjnych, głowic optoelektronicznych i sonarów.  

Malezyjski producent zamierza promować patrolowce typu Amazonas także na innych rynkach regionu. Na uwagę zasługuje fakt, ze każde nowe porozumienie zakupowe, zawierane np. z marynarką wojenną Malezji lub innych państw Azji Południowo-Wschodniej, będzie każdorazowo wymagało zgody BAE Systems.  

Warto przypomnieć, ze jedynym jak dotąd użytkownikiem okrętów patrolowych typu Amazonas jest Marinha do Brasil (marynarka wojenna Brazylii). Dowództwo tego rodzaju sil zbrojnych zakupiło w przeszłości trzy jednostki omawianego typu (Ostatni Amazonas w służbie, 2013-09-28). Brazylijczycy zapewnili sobie tez transfer technologii niezbędny do uruchomienia lokalnej produkcji okrętów. Powszechnie uważa się bowiem, ze Marinha do Brasil może w przyszłości zamówić kolejne jednostki typu Amazonas


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.