Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Jemeński CN-235 zniszczony

Lotnictwo wojskowe, 31 marca 2015

Jedyny CN-235 wojsk lotniczych Jemenu został zniszczony podczas nalotów koalicji państw arabskich na pozycje szyickich rebeliantów w Sanie.

Jemeński samolot transportowy CN-235-300 zniszczony w wyniku bombardowania bazy wojsk lotniczych al-Dalyan w pobliżu Sany

Jednym z celów rozpoczętej w minionym tygodniu kampanii nalotów na pozycje jemeńskich rebeliantów była baza wojskowa al-Daylan w pobliżu Sany. Siłom wielonarodowej koalicji państw arabskich udało się zniszczyć stanowiska obrony przeciwlotniczej. Podczas nalotów uszkodzono też jeden z hangarów, w którym przechowywano statki powietrzne wojsk lotniczych Jemenu, w tym samolot transportowy CN-235-300 (o numerze taktycznym 188) oraz śmigłowce AB-412 i UH-1H (Testy jemeńskiego CN-235-300M, 2012-08-20).  

Jemeński CN-235 zakupiono w 2011 za 38 mln USD (143,8 mln zł). Samolot nabyto ze środków pomocowych USA. Transportowiec pozyskano z myślą o podniesieniu potencjału operacyjnego wojsk specjalnych oraz transporcie sprzętu wojskowego i zaopatrzenia między poszczególnymi jednostkami wojskowymi.  

Podczas atakowania pozycji rebeliantów w al-Dalyan zniszczono też śmigłowce transportowe wojsk lotniczych Jemenu, w tym AB-412 i UH-1H / Zdjęcia: Bmpd

Samolot trafił do Jemenu pod koniec 2013 i rozpoczął służbę w ub. r. Służył do wsparcia oddziałów liniowych,  dostarczając zaopatrzenie i przerzucając posiłki w rejony działań zbrojnych (AQAP znów uderza, 2014-08-12). W ostatnich miesiącach samolot pozostawał unieruchomiony na terenie bazy al-Daylan. Powodem były problemy z dostawą części zamiennych oraz brak jasnej koncepcji jego użycia operacyjnego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.