Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kazachstan odebrał Su-30SM

Lotnictwo wojskowe, 20 kwietnia 2015

Wojska lotnicze Kazachstanu odebrały 4 samoloty wielozadaniowe Su-30SM.

Jeden z czterech samolotów wielozadaniowych Su-30SM, które przekazano wojskom lotniczym Kazachstanu / Zdjęcie: MO Kazachstanu

W ubiegły piątek w 604. bazie wojsk lotniczych i obrony powietrznej Kazachstanu w porcie lotniczym Tałdykorgan miała miejsce uroczystość przyjęcia do służby 4 wielozadaniowych samolotów bojowych Suchoj Su-30SM. Co ciekawe, noszą one docelowy kamuflaż wojsk lotniczych i obrony powietrznej Kazachstanu, mimo że zamiar zakupu Su-30SM przez rząd w Astanie ujawniono zaledwie dwa miesiące temu (Kazachstan chce kupić Su-30SM, 2015-02-06). W dodatku w oficjalnej relacji prasowej Irkuta jest mowa o wcześniejszym przeprowadzeniu szkolenia kazachskich pilotów i personelu technicznego. Mimo tego podczas pokazu dla oficjeli, za sterami samolotów zasiadali także piloci rosyjscy – pracownicy Irkuta.

Można na tej podstawie wnioskować, że transakcja została sfinalizowana znacznie wcześniej. Według rosyjskiego bloga bmpd.livejournal umowa wartości ok. 5 mld rubli (370 mln zł) została podpisana w 2014. Jak poinformował cytowany przez liczne agencje zachodnie Wiktor Lichaczew, reprezentujący producenta, Kazachstan zamierza zakupić kolejne Su-30SM. Podobnie twierdzą miejscowe media.

Źródła rosyjskie podają, że pierwszy samolot przeznaczony dla Kazachstanu, noszący numer taktyczny 01 (nr ser. 10MK5 1118) został oblatany w Irkucku 31 stycznia 2015. Samolot 02 (nr ser. 10MK5 1119) wzbił się w powietrze 19 lutego. Oblot samolotu 03 (nr ser. 10MK5 1120) miał miejsce nieco wcześniej – 8 lutego. Natomiast samolot o numerze taktycznym 04 (nr ser. 10MK5 1201) oblatano 27 lutego. Pierwsze dwa Su-30SM przebazowano z Irkucka do Taldykorganu już 7 kwietnia. Trzeci samolot trafił do Kazachstanu 14 kwietnia, a czwarty – 17 kwietnia br.

Nowe nabytki wojsk lotniczych i obrony powietrznej Kazachstanu zostaną po raz pierwszy publicznie zaprezentowane 7 maja, podczas parady z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Odbędzie się ona w Astanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.