Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Norwegowie strzegą państw bałtyckich

Lotnictwo wojskowe, 30 kwietnia 2015

Dziś obowiązki obrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy przejął kontyngent wojsk lotniczych Norwegii.

Norweskie F-16AM przybyły do Szawli już 27 kwietnia / Zdjęcie: Luftforsvaret

Dzisiaj na terenie 1. Aviacijos Bazé Šiauliai (1. Bazy Lotniczej Szawle) odbyła się uroczystość przekazania obowiązku obrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich –Estonii, Litwy i Łotwy (Baltic Air Policing). Dowódca kontyngentu Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii) ppłk Ivar Magne Stene przejął dowodzenie misją od płka Marco Bertoliego, swojego odpowiednika z Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch).  

Poprzednio Norwegowie brali udział w Baltic Air Policing dwukrotnie – w 2005 i w 2007. Obecnie kontyngent Luftforsvaret liczy ok. 70 oficerów i żołnierzy oraz 4 samoloty F-16AM. Dzięki rotacjom personelu na Litwie przebywać będzie łącznie ok. 300 Norwegów z baz lotniczych Bodø i Roland, agencji zamówień wojskowych (DALO) oraz służb informatycznych i medycznych. Dodatkowo 3 nawigatorów pełnić będzie służbę w ośrodku zarządzania i meldowania w Karmelavie k. Kowna.

Eurofightery ze składu Aeronautica Militare patrolują niebo nad krajami bałtyckimi od początku br. Od stycznia do końca kwietnia w misjach Air Policing wspomagał je PKW Orlik 6, wyposażony w samoloty MiG-29M (PKW Orlik 6 już w kraju, 2015-04-28) i bazujące w Ämari Eurofightery należące do Ejercito del Aire (wojsk lotniczych Hiszpanii, Hiszpańskie Eurofightery w Amari, 2014-12-31). Na początku lutego minister obrony Roberta Pinotti ogłosiła, że kontyngent Aeronautica Militare pozostanie na Litwie aż do sierpnia br. i jako jedyny będzie pełnić służbę przez dwie kolejne rotacje (Włosi przylecieli do Szawli, 2014-12-29).

Włochom przypadnie obecnie rolę państwa wspierającego, a nie wiodącego, jak poprzednio. Kontyngent kraju wiodącego pełni dyżury bojowe przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu przez cały czas misji, a personel kontyngentu kraju wspierającego dyżuruje w systemie 24/7 w cyklach tygodniowych, na zmianę z kontyngentem stacjonującym w estońskiej bazie Ämari.

Służba Włochów i Norwegów zakończy się 31 sierpnia. Ich wsparciem będą ponownie Eurofightery – tym razem brytyjskie, które znowu pojawią się w Ämari oraz belgijskie F-16, wciąż stacjonujące w Królewie Malborskim.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.