Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kanada wycofała HMCS Iroquois

Marynarka wojenna, 07 maja 2015

Marynarka wojenna Kanady wycofała ze służby niszczyciel rakietowy typu Iroquois, HMCS Iroquois (DDG 280).

HMCS Iroquois (DDG 280) wycofano z linii 1 maja. Okręt pozostawał w służbie od 1972. Dalszy los jednostki nie jest pewny. Niszczyciel może zostać przekształcony w pływające muzeum lub zezłomowany / Zdjęcie: MO Kanady

Okręt wycofano ze służby przed kilkoma dniami. Ceremonia opuszczenia bandery odbyła się na terenie bazy Royal Canadian Navy (RCN, królewskiej marynarki wojennej Kanady) w Halifax. Udział wzięli w niej przedstawiciele dowództwa RCN i ministerstwa obrony Kanady oraz obecni i byli członkowie załóg.

HMCS Iroquois pozostawał w linii od połowy 1972. Okręt stacjonował w Canadian Forces Base Halifax. Przez ponad 40 lat jednostka służyła przede wszystkim na wodach Oceanu Atlantyckiego. Niszczyciel brał też okazyjnie udział w operacjach wojskowych prowadzonych m.in. na wodach Zatoki Perskiej oraz Morza Śródziemnego.

W najbliższych miesiącach los HMCS Iroquois podzieli kolejna jednostka omawianego typu, HMCS Algonquin (DDG 283). Niszczyciel został uszkodzony w 2013 w wyniku zderzenia z okrętem zaopatrzeniowym HMCS Protecteur (AOR 509). Decyzja o skreśleniu jednostki ze stanu RCN oznacza, że marynarka wojenna Kanady będzie dysponować pojedynczym niszczycielem rakietowym typu Iroquois, wiekowym HMCS Athabaskan (DDG 282).  

Niszczyciele rakietowe typu Iroquois zostaną wkrótce zastąpione w linii przez okręty budowane w ramach programu Single Class Surface Combatant. RCN zamierza pozyskać 15 wielozadaniowych jednostek, w tym co najmniej 3 okręty, które zostaną przystosowane do zapewniania obrony przeciwlotniczej / przeciwrakietowej oraz dowodzenia większymi zespołami zadaniowymi (Projekt kanadyjskich okrętów do 2017, 2015-05-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.