Brazylia ma złożyć oficjalne zamówienie na rosyjskie zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1 przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi. Od tempa negocjacji cenowych zależy, czy pierwsze z nich trafią do kraju zanim rozpocznie się impreza.
Minister obrony Brazylii Jaques Wagner zapewnił podczas niedawnej wizyty w Moskwie, że jego kraj nie zrezygnował z zakupu rosyjskich zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1. Ogłoszenie ostatecznej decyzji o nabyciu uzbrojenia, co jest określane przez Brasílię jako warunek wstępny do rozpoczęcia negocjacji cenowych, zostało jednak odłożone w czasie. Powodem, jak często w takich przypadkach bywa, są problemy finansowe kierowanego przez Wagnera resortu (Brazylijskie Pancyry do połowy 2015?, 2015-01-28, Brazylijskie Pancyry na jesieni, 2014-07-11).
Minister Wagner ocenił, że negocjacje cenowe w sprawie zakupu Pancyrów mogą ruszyć już w najbliższych miesiącach. Część komentatorów sceptycznie podchodzi jednak do tych zapowiedzi. Zwłaszcza mając na uwadze wcześniejsze deklaracje brazylijskich władz w tej sprawie. O wiele bardziej realistycznie brzmią przewidywania lokalnych mediów, które sugerują, że porozumienie o zakupie rosyjskich zestawów przeciwlotniczych powinno wejść w życie przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi.
Przypomnijmy, że Brazylia od kilku lat wyraża stałe zainteresowanie zakupem Pancyrów. W grę wchodzi nabycie 3 baterii. Ponadto, Brazylijczycy chcą też zakupić 2 baterie zestawów OP bardzo bliskiego zasięgu Igła. Koszt całego przesięwzięcia szacowany jest na ok. 1 mld USD (3,6 mld zł). Uważa się, że sprzęt może trafić do odbiorcy już w ciągu 18 miesięcy od podpisania porozumienia. Brazylijska delegacja wojskowa dokonała latem ub. r. w Rosji oceny oferowanych zestawów obrony powietrznej (Brazylijska delegacja oceni Pancyry, 2014-08-28).
Brazylijczycy zapowiedzieli już, że rosyjskie zestawy przeciwlotnicze zostaną podporządkowane Comando de Defensa Aeroespacial Brasileño (COMDABRA, dowództwu obrony przeciwlotniczej wojsk lotniczych Brazylii). Zostaną one najprawdopodobniej rozdysponowane – po jednej baterii – między dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.