Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pancyr-S zestrzelił pocisk manewrujący

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 października 2012

Wczoraj kompleks przeciwlotniczy Pancyr-S po raz pierwszy zestrzelił pocisk samosterujący. Wcześniejsze testy prowadzono z celami ćwiczebnymi.

Pancyr-S może atakować cele latające w odległościach od 200 do 15-20 km na wysokościach od 5 m do 15 km. Może także niszczyć obiekty lądowe i nawodne. Jednocześnie może razić do 24 celów. Rosja odbierze dostawę drugiej serii Pancyrów-S we listopadzie 2012

Test samobieżnego kompleksu przeciwlotniczego Pancyr-S przeprowadzono na poligonie Piemboj w Republice Komi. Zrealizowano go przy okazji ćwiczeń rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu (Testy rakiet w Rosji, 2012-10-20). Pocisk samosterujący wystrzeliła załoga bombowca strategicznego Tu-95MS z odległości 800 km. Jego celem był budynek administracyjny na poligonie.

Kompleks Pancyr-S namierzył cel w odległości wystarczającej do jego zniszczenia. Do pocisku samosterującego zostały wystrzelone dwie rakiety. Jedna z nich zestrzeliła cel.

Pociski samosterujące są bardzo trudnym celem dla systemów obrony powietrznej ze względu na trudność ich wykrycia w locie na małej wysokości i nieprzewidywalną trasę lotu. Przed wczorajszym testem próby Pancyr-S prowadzono jedynie z celami ćwiczebnymi imitującymi realne pociski.

Na poligon Piemboj, położony za kołem polarnym, 70 km od Workuty, kompleksy Pancyr-S zostały przetransportowane samolotami WWS. Później odbyły długą trasę w warunkach bardzo niskiej temperatury, ochraniając jednocześnie wybrane obiekty. Większość przypadków użycia przez nie uzbrojenia była symulowana komputerowo.

Systemy Pancyr-S są jednymi z rosyjskich hitów ekportowych, obok Rosji (Algieria kupiła Pancyry-S, 2010-03-18; Próba generalna w Moskwie, 2010-05-07) zamówiły go też Algieria (38 Pancyrów-S1 za pół miliarda dolarów, 2010-03-24), Irak (Rosyjska broń dla Iraku za 4,2 mld USD, 2012-10-09), Iran, Maroko, Oman, Syria (2012 rekordowy dla eksportu broni z Rosji?, 2012-02-10; Mniej rosyjskiej broni do Syrii, 2012-07-05) i ZEA (KBP do Rostechnologii, 2008-02-22) zamówiły blisko 200 takich zestawów. Rosyjskie zestawy przeciwlotnicze wybrała też Libia, nie zostały one jednak dostarczone (FR może stracić 4 mld USD, 2011-02-27), dostawy negocjuje też Arabia Saudyjska (Arabia Saudyjska kupi rosyjską broń za 2 mld USD, 2009-08-29; Długie negocjacje z Rijadem, 2011-11-14). Średni koszt zakupu jednego pojazdu, wraz z amunicją, infrastrukturą i usługami, wynosi ok. 15 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.