Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

L85A2 dla Bermuda Regiment

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 09 sierpnia 2015

Wielka Brytania przekazała 400 karabinków automatycznych L85A2 dla batalionu obrony terytorialnej stacjonującego na terytorium zależnym na Bermudach.

Liczący 610 żołnierzy batalion obrony terytorialnej Bermuda Regiment otrzymał 400 karabinków automatycznych L85A2 z celownikami Trijicon ACOG wraz z magazynkami, bagnetami, częściami zamiennymi, narzędziami i innym dodatkowym wyposażeniem. Na zdjęciu nowa i stara broń jednostki w rękach dowódcy / Zdjęcie: The Royal Gazette

4. sierpnia samolot transportowy RAF Lockheed Hercules C.5 (C-130J nr ZH- 883) dostarczył na Bermudy wart 1,4 mln USD (5,34 mln zł) ładunek broni strzeleckiej, przekazany nieodpłatnie przez rząd brytyjski.

Liczący sobie obecnie 610 żołnierzy batalion obrony terytorialnej Bermuda Regiment otrzymał 400 karabinków automatycznych L85A2 w układzie bezkolbowym wraz z magazynkami, bagnetami, częściami zamiennymi, narzędziami i innym dodatkowym wyposażeniem (Brytyjska umowa z H&K, 2014-12-04). Co ciekawe, są to modele wyposażone w celowniki Trijicon ACOG, kupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej dla jednostek w Afganistanie.

Broń ma trafić w ręce służących w batalionie żołnierzy we wrześniu, zaś nowy zaciąg poborowych zapozna się z konstrukcją w styczniu 2016, kiedy to rozpocznie się szkolenie podstawowe. Przedstawiciele Bermuda Regiment – instruktorzy i rusznikarze – przeszli w Wielkiej Brytanii przeszkolenie pozwalające zaznajomić się z nową konstrukcją. L85A2 znają też żołnierze wysyłani do metropolii na wymianę.

Do tej pory Bermuda Regiment był bowiem uzbrojony w amerykańskie karabinki Ruger Mini-14GB/20 (odmiana z tłumikiem płomienia i zaczepem do bagnetu M7) do amunicji 5,56 mm x 45, przyjęte do uzbrojenia w 1983. Oryginalne drewniane łoże zostało zastąpione w 1994 osadą Choate z tworzywa sztucznego. Od tego czasu broń nie była modyfikowana / Zdjęcie: Bermuda Regiment

Pewnym kłopotem dla użytkowników może być przejście z broni w układzie klasycznym na broń bezkolbową. Do tej pory Bermuda Regiment był bowiem uzbrojony w amerykańskie karabinki Ruger Mini-14GB/20 (odmiana z tłumikiem płomienia i zaczepem do bagnetu M7; GB w nazwie oznacza Government Bayonet) do amunicji 5,56 mm x 45, przyjęte do uzbrojenia w 1983 (w magazynach mobilizacyjnych nadal znajdują się wcześniej używane 9-mm pistolety maszynowe IMI UZI oraz 7,62-mm karabiny samopowtarzalne RSAF L1A1). Oryginalne drewniane łoże zostało zastąpione w 1994 osadą Choate z tworzywa sztucznego. Od tego czasu broń nie była modyfikowana (Rekord Rugera, 2012-09-23).

Początkowo miejscowe władze rozważały zakup w miejsce Mini-14 niemieckich karabinków H&K G36KV (używanych przez dwa pododdziały batalionu – abordażowy Boat Troop i specjalny Operational Support Unit) lub amerykańskich Colt M4 (niewielka partia została kupiona do testów). Ostatecznie, ponad 3 miesiące temu rozpoczęto negocjacje w sprawie przekazania broni brytyjskiej w ramach darowizny.

4. sierpnia samolot transportowy RAF Lockheed Hercules C.5 (C-130J nr ZH- 883) dostarczył na Bermudy wart 1,4 mln USD (5,34 mln zł) ładunek broni strzeleckiej, przekazany nieodpłatnie przez rząd brytyjski / Zdjęcie: RAF

Przezbrojenie na karabinki L85A2 ułatwi też żołnierzom Bermuda Regiment współdziałanie podczas częstych ćwiczeń z kolegami z jednostek Jamaican Defence Force (JDW), także uzbrojonych w karabinki L85.

Bermuda Regiment powstał w 1965 przez połączenie dwóch ochotniczych jednostek – istniejącego od 1894 w całości złożonego z białych pułku Bermuda Volunteer Rifle Corps oraz sformowanego w 1895, w większości z czarnej ludności tubylczej, oddziału artylerii nadbrzeżnej Bermuda Militia Artillery. Batalion składa się z dwóch kompanii bojowych, jednej wsparcia, kompani szkolnej, kompanii logistycznej oraz orkiestry wojskowej.

Bermudy to terytorium zależne Wielkiej Brytanii położone na Oceanie Atlantyckim, składające się z około stu wysp, zamieszkiwanych przez 64,2 tys. osób. Co niezwykłe, mają one obowiązkową służbę wojskową, trwającą 3 lata i 2 miesiące, której poddawani są mężczyźni w wieku od 18 do 23 lat. Zaciąg do jednostki odbywa się poprzez losowanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.