Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

NATO redukuje obecność nad Bałtykiem

Lotnictwo wojskowe, 12 sierpnia 2015

NATO powoli zwija rozbudowaną w czasach walk na wschodzie Ukrainy operację Baltic Air Policing, czyli zmniejsza sojuszniczy myśliwski parasol lotniczy nad państwami bałtyckimi. Podano to oficjalnie w Kwaterze Głównej Sojuszu na początku sierpnia, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne doniesienia.

Zdjęcie: MO W. Brytanii

Wedle dotychczasowej wzmocnionej konwencji Baltic Air Policing, w pogotowiu operacyjnym znajdowało się co najmniej 16 myśliwców wojsk lotniczych 4 państw sojuszu. Od 1 września zaś ta liczba będzie zredukowana o połowę – 8 samolotów, należących do wojsk lotniczych 2 państw dyżurnych.

Ponadto NATO rezygnuje z sojuszniczych operacji lotniczych nad państwami bałtyckimi wykonywanych z Malborka (PKW Orlik 6 już w kraju, 2015-04-28). Nasze lotnisko znajdować się będzie jednak w stałej rezerwie operacyjnej. Sojusz korzystać będzie, od września do grudnia 2015, ze znakomicie wyekwipowanej bazy w Siauliai (Szawlach) na Litwie i ultranowoczesnej Ämari w Estonii. We wrześniu w tych dwóch bazach pojawi się nowa ósemka myśliwców. 4 węgierskie Gripeny stacjonować będą w Szawlach, a 4 Eurofightery Luftwaffe, po raz kolejny, w Ämari.

Tego typu konfiguracja jest swego rodzaju sygnałem politycznym Sojuszu Atlantyckiego (organizacji przede wszystkim politycznej, z możliwościami militarnymi), że wyraźnie opada napięcie międzynarodowe w tej części Europy. Mimo tego na razie nie wracamy do typowego schematu Baltic Air Policing, czyli dyżurów tylko 4 myśliwców w Szawlach. Ponieważ decyzje Kwatery Głównej w Brukseli zapadają jednomyślnie, na zasadzie konsensusu, wyraźnie świadczy to o tym, że demonstracyjna, propagandowa aktywność militarna Rosjan w akwenie Bałtyku (wychwytywana natychmiast przez media popularne!) nie jest poważnie traktowana przez większość wielkich graczy atlantyckich. A ci skłonili mniejsze kraje członkowskie do zaakceptowania tego stanowiska, co znalazło swój wyraz w konkretnych decyzjach militarnych o charakterze lotniczym.

Przy okazji warto przyjrzeć się statystyce przechwyceń samolotów rosyjskich. W całym 2014 myśliwce NATO startowały około 400 razy dla rozpoznania zbliżających się rosyjskich statków powietrznych we wszystkich miejscach Europy. Do połowy 2015 zanotowano 250 startów alarmowych na terenie całego Starego Kontynentu, z czego 120 razy w obszarze Bałtyku (Rekordowe przechwycenie Brytyjczyków , 2015-07-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.