Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Podwójne przechwycenie Brytyjczyków

Lotnictwo wojskowe, 10 czerwca 2015

Para dyżurna brytyjskich Typhoonów, stacjonujących w Ämari, przechwyciła dwóch intruzów podczas jednej misji.

Ił-20 WWS FR w eskorcie Typhoona RAF / Zdjęcie: MO W. Brytanii

8 czerwca para dyżurna samolotów Eurofighter Typhoon z 6. squadronu Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii), stacjonujących w estońskiej bazie Ämari w ramach misji Baltic Air Policing, przed godz. 9:00 czasu miejscowego została poderwana w powietrze w celu zidentyfikowania intruza. Był to samolot patrolowy Ił-20 ze składu WWS FR, wykonujący lot bez uprzedniego złożenia planu.

Brytyjczycy towarzyszyli mu przez kilkadziesiąt minut. Nagle otrzymali rozkaz przechwycenia kolejnego naruszyciela. Okazał się nim transportowy An-26, lecący z Kaliningradu na północ. Akcją kierowali kontrolerzy Eesti Õhuvägi (wojsk lotniczych Estonii) i RAF Air Surveillance and Control System (ASACS), stacjonujący w Ämari. Pierwsi z nich wykryli obce statki powietrzne, a drudzy naprowadzili na nie parę dyżurną.

Brytyjczycy odpowiadają za obronę przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy od 1 maja. Jak poinformował dowódca brytyjskiego kontyngentu, Wing Commander (ppłk) Stu Smiley, dotychczas Typhoony wykonały 4 starty alarmowe, o wiele mniej niż podczas poprzedniej rotacji (Spotkanie nad Bałtykiem, 2014-06-20). Razem z nimi dyżury pełnią F-16AM Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii, Norwegowie już w akcji, 2015-05-07) i Eurofightery ze składu Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch), stacjonujące w Szawlach. Co ostatni patrolują niebo nad krajami bałtyckimi od początku 2015 (Włosi przylecieli do Szawli, 2014-12-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.