Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DSEI 2015: Navantia przygotowuje ofertę dla Polski

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 18 września 2015

Hiszpańska grupa stoczniowa potwierdziła na DSEI swoje zainteresowanie programami zakupowymi Marynarki Wojennej RP. 

Hiszpańska Navantia oferuje MW RP kupno okrętów wielozadaniowych rodziny Avante w ramach programów Miecznik i Czapla / Zdjęcie: Michał Jarocki

Największe zainteresowanie Navantii wzbudzają polskie programy budowy serii okrętów nawodnych, w tym jednostek obrony wybrzeża (program Miecznik) i patrolowców z funkcją zwalczania min (Czapla). Hiszpańska grupa stoczniowa oferuje Polsce kupno okrętów opartych na sprawdzonych projektach, które zostały już wybrane przez innych klientów eksportowych. 

Według Navantii seria okrętów obrony wybrzeża, które pod względem parametrów technicznych będą zbliżone do klasycznych lekkich fregat, można by oprzeć na projekcie hiszpańskich okrętów wielozadaniowych typu Avante 2200. W ostatnich latach 4 jednostki tego modelu Hiszpanie sprzedali Wenezueli, gdzie służą jako pełnomorskie okręty patrolowe typu Guaiquerí (Wsparcie techniczne patrolowców od Navantii, 2015-01-29; Przekazanie Yekuany, 2011-12-10). 

W konfiguracji podstawowej jednostki typu Avante 2200 mają 98,9 m długości i 13,6 m szerokości. Wypierają do 2250 t. Rozwijają ponad 24 w. Zasięg przy prędkości marszowej 18 w przekracza 6400 km. Autonomiczność okrętu oblicza się na 25 dni.  

W wizji hiszpańskiego producenta nowe polskie okręty patrolowe z funkcją zwalczania min mogłyby z kolei powstać w oparciu o projekt jednostek typu Avante 1400. Co ciekawe, te jednostki także eksploatowane są przez Caracas. Jednostki te mają 79,9 m długości i 11,8 m szerokości. Wypierają do 1500 t. Rozwijają ponad 22 w, a zasięg, przy prędkości marszowej 16 w przekracza 7000 km. Autonomiczność oblicza się na 35 dni. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.