Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy Stan Patrol 4207 dla Hondurasu

Marynarka wojenna, 09 września 2013

Marynarka wojenna Hondurasu odebrała pierwszy z dwóch okrętów patrolowych Stan Patrol 4207.

Okręty patrolowe SPa 4207 mają 42,8 m długości. Prędkość maksymalna wynosi 25-30 w. Przy prędkości 12 w ich zasięg to 4537 km

Uroczystość przekazania okrętu, Lempira (FNH 1401), odbyła się pod koniec sierpnia, jednak lokalne media poinformowały o niej dopiero teraz. Odebrana jednostka to pierwszy z dwóch zamówionych przez Honduras okrętów patrolowych SPa 4207. Władze tego państwa zdecydowały się również na wprowadzenie do służby sześciu łodzi inspekcyjnych, Damen Interceptor 1102. Cztery z nich przybyły na miejsce wraz z patrolowcem.

Co ciekawe, zawarte w przeszłości porozumienie pomiędzy władzami Hondurasu, a holenderskim Damen Shipyards Group, producentem jednostek, zakłada ich leasing. Przyszły użytkownik przeznaczy na ten cel co najmniej 60 mln USD. Umowa zakłada opcję wykupienia okrętów po 18 latach użytkowania.

Łodzie inspekcyjne Damen Interceptor 1102 mają 10,9 m długości i 2,4 m szerokości. Są w stanie pomieścić do 6 osób. Rozwijają prędkość maksymalną 55 w. Ich zasięg wynosi 425 km. Pozostałe 2 łodzie, wraz z ostatnim Spa 4207, mają dotrzeć do odbiorcy na przełomie października i listopada / Zdjęcia: Damen

Leasingowane jednostki mają być angażowane m.in. do patrolowania wód morza terytorialnego oraz wyłącznej strefy ekonomicznej państwa-użytkownika. Ich zadaniem będzie wykrywanie i zwalczanie przemytu narkotyków lub uzbrojenia.

Okręty będą też mogły angażować się w wielonarodową operację antynarkotykową Martillo (hiszp. Młotek) (Sukces operacji Martillo, 2013-05-20). Bierze w niej udział 13 państw, w tym także europejskich: Francja, Hiszpania, Holandia (Sukces HNLMS Friesland na Karaibach, 2013-03-08, HNLMS Friesland na Karaibach, 2013-01-30) oraz Wielka Brytania (Brytyjski sukces na Karaibach, 2013-08-15).

Oferowane przez Damen Shipyards Group okręty patrolowe SPa 4207 są dosyć popularne wśród wielu państw basenu Morza Karaibskiego. W przeszłości na ich zakup zdecydowały się m.in. władze Barbadosu oraz Jamajki. Jednostki takie nabyły również Bahamy (Bahamy wzmacniają marynarkę wojenną, 2013-04-23) oraz Meksyk (Kolejny Stan Patrol 4207 dla Meksyku, 2013-05-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.