Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

60-mm granaty Pluton-1 dla WP

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 września 2015

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje dotyczące 4-letniej umowy ramowej z ZM Dezamet na dostawy do 7 tys. odłamkowej 60-mm amunicji Pluton-1 do moździerzy LM-60D Pluton.

60-mm granat moździerzowy Pluton-1 (O-LM60) ma masę 2 kg i osiąga prędkość wylotową 173 m/s. Donośność minimalna wynosi 75 m, maksymalna – 2300 m

Kontrakt ma obejmować dostawę 5 tys. granatów moździerzowych Pluton-1 (oznaczonych przez producenta jako O-LM60w latach 2015-2018 w ramach zamówienia podstawowego i maksymalnie do 2 tys. w opcji.

Uzasadnieniem wyboru procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji ogłoszenia o zamówieniu jest realizacja zamówienia w oparciu o dokumentację techniczną zatwierdzoną do produkcji seryjnej wraz z późniejszymi kartami zmian. Stanowią one własność Zakładów Metalowych Dezamet, wykonawcy wszystkich dotychczasowych umów na dostawy 60-mm amunicji moździerzowej (WP kupuje granaty odłamkowe z Dezametu, 2015-08-15; Wydatki MON na modernizację SZ, 2008-06-07).

Podczas wybuchu amunicja Pluton-1 ma generować co najmniej 1500 odłamków, których promień rażenia wynosi 15 m. Do granatu stosowany jest zapalnik ZGM / Zdjęcia: ZM Dezamet

60-mm granaty zostały wprowadzone do uzbrojenia Wojska Polskiego drodze pracy rozwojowej, a w 1999 zostały ZM Dezamet wdrożył je do produkcji seryjnej. Używane w armii 60-mm moździerze LM-60D Pluton charakteryzują się specyficzną tolerancją wykonania lufy, wynoszącą 60+0,08 mm (ZMT dostarczy moździerze LM-60D, 2014-04-03). Tym samym zakup innych nabojów spowoduje, że będą one całkowicie niekompatybilne z tym rodzajem uzbrojenia artyleryjskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.