Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA odcinają islamistów od źródeł finansowania

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 listopada 2015

We wczorajszych nalotach siłom wielonarodowej koalicji udało się zniszczyć ponad 100 cystern, których islamiści używali do eksportu surowców energetycznych.

Celem operacji Tidal Wave II jest odcięcie islamistów od źródeł finansowania, w tym ograniczenie możliwości eksportu ropy naftowej i innych surowców energetycznych. Stąd decyzja o wyborze nazwy odnoszącej się do serii bombardowań rumuńskich rafinerii podczas II wojny światowej, w wyniku których alianci chcieli sparaliżować działania sił zbrojnych III Rzeszy / Zdjęcie: US Air Force

Dowództwo wielonarodowej koalicji, na czele której od ponad roku stoją USA, potwierdziło przeprowadzenie serii operacji lotniczych w pobliżu syryjskiego miasta Abu Kamal, położonego niedaleko granicy z Irakiem. W wyniku bombardowań koalicjantom udało się zniszczyć m.in. 116 cystern i innych pojazdów, które służyły islamistom do transportu surowców energetycznych wydobywanych na okupowanych terenach.

W nalotach udział wzięły m.in. 4 samoloty uderzeniowe A-10C Thunderbolt II i 2 samoloty wsparcia ogniowego AC-130 startujące z lotnisk w Turcji (A-10 będą wycofane, 2015-03-09). Uderzeń dokonano w oparciu o dane wywiadowcze uzyskane m.in. przez bezzałogowe statki latające.

Wczorajszej serii nalotów dokonano w ramach operacji Tidal Wave II, której celem jest ograniczenie źródeł finansowania Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych działających w regionie. Według Waszyngtonu islamiści uzyskują kilkadziesiąt mln USD miesięcznie tylko dzięki eksportowi surowców energetycznych eksploatowanych w Syrii i Iraku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra