Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA odcinają islamistów od źródeł finansowania

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 listopada 2015

We wczorajszych nalotach siłom wielonarodowej koalicji udało się zniszczyć ponad 100 cystern, których islamiści używali do eksportu surowców energetycznych.

Celem operacji Tidal Wave II jest odcięcie islamistów od źródeł finansowania, w tym ograniczenie możliwości eksportu ropy naftowej i innych surowców energetycznych. Stąd decyzja o wyborze nazwy odnoszącej się do serii bombardowań rumuńskich rafinerii podczas II wojny światowej, w wyniku których alianci chcieli sparaliżować działania sił zbrojnych III Rzeszy / Zdjęcie: US Air Force

Dowództwo wielonarodowej koalicji, na czele której od ponad roku stoją USA, potwierdziło przeprowadzenie serii operacji lotniczych w pobliżu syryjskiego miasta Abu Kamal, położonego niedaleko granicy z Irakiem. W wyniku bombardowań koalicjantom udało się zniszczyć m.in. 116 cystern i innych pojazdów, które służyły islamistom do transportu surowców energetycznych wydobywanych na okupowanych terenach.

W nalotach udział wzięły m.in. 4 samoloty uderzeniowe A-10C Thunderbolt II i 2 samoloty wsparcia ogniowego AC-130 startujące z lotnisk w Turcji (A-10 będą wycofane, 2015-03-09). Uderzeń dokonano w oparciu o dane wywiadowcze uzyskane m.in. przez bezzałogowe statki latające.

Wczorajszej serii nalotów dokonano w ramach operacji Tidal Wave II, której celem jest ograniczenie źródeł finansowania Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych działających w regionie. Według Waszyngtonu islamiści uzyskują kilkadziesiąt mln USD miesięcznie tylko dzięki eksportowi surowców energetycznych eksploatowanych w Syrii i Iraku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.