Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby SDB II

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 lutego 2015

Raytheon przeprowadził próby potwierdzające zdolność bomby GBU-53/B SDB II do zwalczania celów ruchomych.

Rysunek: Raytheon

Raytheon i US Air Force przeprowadziły na poligonie White Sands dwie udane próby bomb GBU-53/B SDB II (Small Diameter Bomb II, na rysunku). Potwierdziły one zdolność uzbrojenia do wykrycia, śledzenia i zniszczenia celów ruchomych.

Były to ostatnie badania, niezbędne do rozpoczęcia produkcji małoseryjnej GBU-53/B. Bomba wyposażona jest w głowicę samonaprowadzającą, pozwalającą na wykrywanie celów radiolokacyjnie, termolokacyjne i półaktywnie laserowo. Dzięki temu można nią zwalczać cele nieopacerzone i opancerzone w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, na dystansie ponad 74 km. Integralne kodowane łącze informacyjne umożliwia zmianę celu po zrzucie bomby.

Dostawy pierwszych seryjnych SDB II Raytheona dla US Air Force i US Navy zaplanowane są na sierpień 2016. Departament Obrony zamówił 144 bomby w ramach budżetu na 2015. Fundusze na dalszych 250 bomb mają być alokowane w wydatkach na rok budżetowy 2016.

Innym dostawcą SDB (GBU-40) będzie Boeing (Lądowa wersja SDB, 2013-05-24). W roku fiskalnym 2015 koncern z Seattle przekaże rodzimym siłom zbrojnym 268 bomb, za sumę 10,72 mln USD (ponad 39 mln zł). Ich dostawy rozpoczną się w czerwcu 2016.

Oprócz tego Boeing ma otrzymać w roku budżetowym 67,68 mln USD (prawie 249 mln zł) na 1692 SDB II, które trafią do arsenałów US Air Force i US Navy (Próby uzbrojenia i wyposażenia F-35, 2015-01-16) oraz 63 bomby, warte 2,52 mln USD (ponad 9 mln zł), przeznaczone do uzupełnienia zapasów wyczerpanych podczas działań ekspedycyjnych.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.