Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Paradny MSBS-R już w BRWP

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 01 maja 2016

Podczas próby generalnej do Święta Narodowego Trzeciego Maja żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP byli już wyposażeni w dostarczone przez Łucznika karabinki MSBS-R.

Karabinek ceremonialny MSBS-R to powtarzalna (przeładowywana ręcznie) odmiana MSBS-5,56, wyposażona w 508-mm lufę do ślepej amunicji 5,56 mm x 45, wydłużoną i wzmocnioną stałą kolbę, maskownicę na szynie montażowej i atrapy przyrządów celowniczych

Zgodnie ze złożonymi pod koniec marca deklaracjami przedstawicieli radomskiej Fabryki Broni, Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego (BRWP) pod koniec kwietnia otrzymał pierwszą zamówioną partię 5,56-mm karabinków paradnych MSBS-R. Broń pierwszy raz będzie oficjalnie zaprezentowana podczas obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Warszawie.

Paradny model zasilany jest z 10-nabojowych magazynków pudełkowych standardu M16. Broń kompletowana jest z pasem nośnym i bagnetem z polerowanym ostrzem ze stali nierdzewnej

Dowództwo Garnizonu Warszawa zadecydowało, że żołnierze kompanii reprezentacyjnej biorący udział w próbie generalnej, będą już wyposażeni w nową konstrukcję. Stąd też nieoficjalna prezentacja MSBS-R przy okazji przygotowań do obchodów święta miała miejsce 29 kwietnia.

MSBS-R ma skrócony przycisk zwalniania bagnetu, aby tego ostatniego nie dało się go przypadkowo zaczepić i wypiąć podczas wykonywania chwytów musztry paradnej. Pod przyciskiem, na lufie ulokowany został metalowy dysk do lepszego trzymania broni. W porównaniu z wersją bojową karabinek ma wydłużoną i poszerzoną rękojeść napinania, w kształcie litery S i jednostronny przełącznik bezpiecznika / Zdjęcia: Dowództwo Garnizonu Warszawa

Umowa o wartości 1,65 mln zł na dostawy 150 karabinków paradnych do amunicji ślepej 5,56 mm x 45 została podpisana 23 marca 2016 na terenie radomskiej Fabryki Broni (Historyczna umowa na MSBS-R, 2016-03-23). Nowy MSBS-R, broń całkowicie polskiej konstrukcji, ma zastąpić służące od 60 lat w pododdziałach reprezentacyjnych radzieckie karabinki samopowtarzalne Simonowa (ksS) zasilane nabojem 7,62 mm x 39.

Cała umowa ma zostać zrealizowana do 30 czerwca 2016, aby polscy żołnierze prezentowali rodzimą broń podczas szczytu NATO w Warszawie. Jednak Łucznik deklarował, że pewną partię MSBS-R dostarczy wcześniej, aby karabinki były wykorzystane podczas obchodów rocznicy uchwalenia konstytucji Rzeczpospolitej Obojga Narodów z 3 maja 1791 – pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po Stanach Zjednoczonych).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.