Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Reprezentacyjne MSBS-R dla WP

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 marca 2016

W środę zostanie podpisana umowa na dostawy pierwszych karabinków MSBS-5,56 (w odmianie MSBS-R) dla Wojska Polskiego. W pierwszej kolejności broń trafi do jednostek reprezentacyjnych.

Karabinek powtarzalny MSBS-R będzie pierwszą konstrukcją rodziny MSBS-5,56, która trafi do Wojska Polskiego. Jednocześnie będzie to pierwsza w historii rodzima, zaprojektowana od podstaw w kraju broń używana przez pododdziały reprezentacyjne. Dzisiaj to radziecki SKS, kupiony w latach 1950. Na zdjęciu starszy 7,62-mm karabinek Mosina wz. 44 wykorzystywany w tej roli w latach 1940.

Wojsko Polskie podjęło decyzję o pierwszych zakupach nowej broni strzeleckiej rozwijanej przez radomską Fabrykę Broni. 23 marca na terenie Łucznika zostanie podpisana umowa z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawy partii ponad stu paradnych 5,56-mm karabinków MSBS-5,56 w odmianie MSBS-R dla kompanii reprezentacyjnej podległej Dowództwu Garnizonu Warszawa. Dzięki temu nowe konstrukcje strzeleckie będą po raz pierwszy pokazane zagranicznym delegacjom podczas zaplanowanego na 8-9 lipca 2016 szczytu NATO w Warszawie.

Podpisanie umowy jest doniosłym wydarzeniem. Po raz pierwszy w historii Wojska Polskiego kompania reprezentacyjna będzie dysponowała polską bronią, która w niedługim czasie ma też trafić do uzbrojenia regularnych jednostek Wojsk Lądowych (MSBS-5,56 z Tytanem lub bez, 2016-01-30). W uroczystości w Radomiu uczestniczyć będą także przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Wojskowej Akademii Technicznej.

MSBS-R mierzy 990 mm, z bagnetem 1145 mm. Broń zasilana jest z 10-nabojowego magazynka. Karabinek wyposażono w dekoracyjne przyrządy mechaniczne. Masa MSBS-R w pełnym ukompletowaniu to 4,05 kg. W przeciwieństwie do odmiany bojowej, MSBS-R ma stałą, wzmocnioną kolbę i moduł lufy pozwalający na strzelanie tylko amunicją ślepą 5,56 mm x 45 / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

MSBS-R to jedna z odmian karabinka należącego do Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) opracowana zgodnie z wytycznymi wojska do celów paradnych. To powtarzalna konstrukcja, w której wszystkie czynności przeładowania broni wykonuje użytkownik za pomocą ręcznego przeładowania (Europoltech 2015: Nowości FB, 2015-04-16).

Zasadniczą różnicą między wersją bojową, a reprezentacyjną jest zespół lufy z lufą długości 508-mm dostosowany tylko do strzelania amunicją ślepą 5,56 mm x 45, jak też specjalna, wzmocniona kolba. Dodatkowym wyposażeniem MSBS-R jest bagnet z chromowanym ostrzem ze stali nierdzewnej. Ma on skrócony przycisk, aby nie powodował przypadkowego zaczepiania i wypinania bagnetu podczas wykonywania ćwiczeń. Rękojeść napinania jest jednostronna, to samo dotyczy przełącznika rodzaju ognia oraz zatrzasku magazynka.

MSBS-R jest – jak wszystkie pozostałe karabinki wchodzące w skład rodziny – konstrukcją modułową. Oznacza to, że jeżeli zajdzie potrzeba dostosowania wersji reprezentacyjnej do odmiany bojowej, można tego szybko dokonać po wymianie kilku modułów, w tym lufy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.