Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prototypy karabinów MSBS-7,62 na MSPO

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 09 stycznia 2016

Fabryka Broni rozpoczęła prace nad prototypami 7,62-mm karabinu MSBS-7,62. Broń ma być pierwszy raz publicznie pokazana jesienią, na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

W Fabryce Broni rozpoczęto konstruowanie prototypów karabinów MSBS-7,62 w odmianach wyborowej (powyżej, planowanej przez Łucznika jako następca wysłużonych SWD) i automatycznej (dla jednostek szybkiego reagowania). Z bronią w podstawowej odmianie mają zapoznać się też przedstawiciele toruńskiego kursu strzelców wyborowych (szkoły snajperów), co ma pozwolić na wprowadzenie do docelowej konstrukcji uwag, wynikających z doświadczeń bojowych użytkowników z Wojska Polskiego / Rysunek: Fabryka Broni

Jak dowiedział się RAPORT-wto w radomskim Łuczniku rozpoczęto prace, finansowane ze środków własnych, nad skompletowaniem prototypów karabinów MSBS-7,62 do amunicji 7,62 mm x 51 NATO. Wyprodukowano już najważniejszy element, odkuwki luf z komorami nabojowymi oraz inne elementy broni. Część z nich będzie wymienna z rodziną MSBS-5,56 zasilaną nabojem 5,56 mm x 45 (Pierwsze MSBS-5,56 dla MON, 2015-09-05). Fabryka Broni zamierza się specjalizować w produkcji luf do broni strzeleckiej, a zatem lufy z Radomia mają docelowo trafiać do broni snajperskiej wytwarzanej w ZM Tarnów (WP zamawia kolejne Bory z Tarnowa, 2014-06-07).

Konstruktorzy z Fabryki Broni w rozmowie z RAPORT-wto potwierdzili, że w 7,62-mm karabinie zachowane będzie identyczne rozmieszczenie manipulatorów – rękojeści napinania, przełączników rodzaju ognia, przycisków zwalniania magazynka, dźwigni zwalniania suwadła z tylnego położenia – jak w modelach kalibru 5,56 mm. Wszystko po to, aby użytkownik mógł w identyczny sposób obsługiwać broń, nie zmieniając nawyków i przyzwyczajeń.

Nowy karabin MSBS-7,62 powstanie na razie jedynie w odmianie klasycznej, z wyrzucaniem łusek tylko na prawą stronę. Broń będzie opracowana w dwóch wersjach: samoczynno-samopowtarzalnej (automatycznej) i samopowtarzalnej wyborowej. Jak dowiedział się RAPORT-wto obydwa modele mają zostać pierwszy raz pokazane publicznie już w bieżącym roku, premiera będzie w pierwszych tygodniach września na MSPO w Kielcach.

Pierwsza odmiana karabinu MSBS-7,62 ma mieć 406-mm lufę, składaną na bok regulowaną kolbę i być dostosowana do strzelania ogniem pojedynczym i ciągłym. Zapotrzebowanie na taką konstrukcję strzelecką składały jednostki powietrznodesantowe i aeromobilne. Druga wersja będzie to broń samopowtarzalna z dłuższą, precyzyjną 508-mm lufą. Została zgłoszona przez Łucznika do dialogu technicznego, jako następca przestarzałego rosyjskiego karabinu wyborowego SWD do naboju 7,62 mm x 54R (Następca SWD w WP, 2015-04-29). Będzie dostosowana jedynie do prowadzenia ognia pojedynczego, wyposażona w precyzyjny mechanizm spustowy oraz stałą kolbę z regulowaną stopką i poduszką policzkową oraz kompletowana z celownikiem optycznym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.