Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stała obecność Royal Navy w Omanie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 października 2015

Wielka Brytania rozważa przebazowanie grupy okrętów Royal Navy do Omanu.

Londyn rozważa wykorzystanie omańskiego portu morskiego w Duqm jako stałej bazy dla okrętów wchodzących w skład zespołów zadaniowych Royal Navy / Zdjęcie: Royal Navy

Szef brytyjskiego resortu obrony odwiedził w ostatnich dniach Oman. Podczas spotkania z przedstawicielami omańskich władz Michael Fallon oznajmił, że rząd w Londynie rozważa zwiększenie obecności wojskowej na Bliskim Wschodzie. Jednym z elementów nowej strategii wojskowej Wielkiej Brytanii ma być utworzenie stałej bazy Royal Navy w Duqm, na wschodzie Omanu.

W ostatnich latach brytyjskie okręty stacjonujące na Oceanie Indyjskim wykorzystywały dogodne położenie portu w Duqm do uzupełniania zapasów i wymiany załóg (HMS Duncan wspiera działania CSG 12, 2015-07-08). Według Fallona Londyn zamierza przebazować do Omanu na stałe grupę jednostek Royal Navy, których zadaniem będzie ochrona interesów morskich państwa w tej części świata.

Jedną z zalet Duqm ma być dogodne położenie. Nieopodal portu znajduje się lotnisko, a w pobliżu biegnie jedna z głównych omańskich linii kolejowych. Infrastruktura portowa jest z kolei nieustannie rozbudowywana, mimo że już teraz w Duqm mogłyby stacjonować nowe brytyjskie lotniskowce typu Queen Elizabeth (Uruchomienie radaru QE, 2015-08-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.