Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańsko-brytyjskie ćwiczenia przeciwminowe

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 października 2015

Brytyjscy i amerykańscy marynarze ćwiczyli wykrywanie i neutralizację min morskich w Zatoce Perskiej.

Podczas ćwiczeń amerykańsko-brytyjski zespół zadaniowy przeczesywał wody Zatoki Perskiej m.in. przy użyciu bezzałogowych pojazdów głębinowych Mk 18 Mod 2 Kingfisher / Zdjęcie: Royal Navy

Ćwiczenia zorganizowano na wodach Zatoki Perskiej, 370 km od wybrzeży Bahrajnu. Zespół zadaniowy złożony z amerykańskich i brytyjskich trałowców przeczesywał akwen w poszukiwaniu min morskich i improwizowanych urządzeń wybuchowych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla okrętów i cywilnych statków korzystających z lokalnych szlaków transportowych.

W skład zespołu zadaniowego weszły trałowce: HMS Bangor (M109, HMS Bangor już po modernizacji, 2014-06-16) i HMS Shoreham (M112), typu Sandown, a także USS Devastator (MCM 6) i USS Gladiator (MCM 11) typu Avenger. Skomplikowaną pod względem logistycznym operację koordynowano z pokładu brytyjskiego okrętu desantowego RFA Cardigan Bay (L3009), typu Bay.

Celem prowadzonych ćwiczeń było wypracowanie mechanizmów współpracy flot obu państw na akwenie, który ma fundamentalne znaczenie dla światowej gospodarki. Sojusznicy utrzymują w Zatoce Perskiej flotę trałowców (Stała obecność Royal Navy w Omanie, 2015-10-02), wyposażonych w mniejsze jednostki nawodne i bezzałogowe pojazdy głębinowe, przystosowane do prowadzenia obserwacji i analizy środowiska morskiego. Do ich zadań m.in. należy udrażnianie szlaków morskich w rejonie Cieśniny Ormuz, na wypadek gdyby któreś z państw trzecich, np. Iran, próbowało je zaminować.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.