Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby morskie HMS Chiddingfold

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 lipca 2013

Royal Navy poinformowała o zakończeniu kolejnego etapu prób morskich niszczyciela min typu Hunt, HMS Chiddingfold (M37).

Na zdjęciu niszczyciel min typu Hunt, HMS Chiddingfold (M37). Nowe zespoły napędowe okręt otrzymał jeszcze na początku 2012. Zakończone w ostatnich dniach OST potwierdziły wysoki potencjał bojowy jednostki oraz zgranie jej załogi. Następne próby morskie zostaną zrealizowane na jesieni oraz zimą  / Zdjęcie: Royal Navy

Próby morskie realizowane były w ciągu ostatniego miesiąca. W ich czasie okręt szedł przez morze z portu macierzystego w Portsmouth na południu kraju do bazy marynarki wojennej w Faslane w Szkocji.

Scenariusz prób zakładał ocenę funkcjonowania zainstalowanego wyposażenia pokładowego okrętu. Dodatkowo, sprawdzano też zgranie jego załogi oraz umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach kryzysowych, takich jak np. wybuch pożaru na pokładzie, pomoc sojuszniczym jednostkom, czy też różne scenariusze bojowe zakłądające konieczność użycia wybranych zestawów ogniowych.

HMS Chiddingfold jest pierwszym z 8 brytyjskich niszczycieli min typu Hunt, który poddany został programowi intensywnych prac remontowo-modernizacyjnych. Zakładały one m.in. instalację nowych zespołów napędowych w postaci silników Caterpillar C32 ACERT. Za realizację tego procesu odpowiedzialne było BAE Systems, na podstawie zlecenia z 2010 o wartości 15 mln GBP. Dodatkowo okręt został wyposażony w nowe urządzenia kontrolujące pracę układu pędnego. Wymienione zostało również zużyte lub technologicznie zacofane wyposażenie elektroniczne.

Prace na pozostałych jednostkach typu Hunt mają zakończyć się do 2016. Zmodernizowany układ napędowy pozwoli okrętom na lepszą i efektywniejszą pod względem generowanych kosztów realizację stawianych im zadań. Przeprowadzony remont i częściowa modernizacja jednostek powinna też wydłużyć ich resurs. Odsunie to w czasie potrzebę wyboru ich następców, co przy ograniczonym w następstwie cięć fiskalnych budżecie brytyjskiego resortu obrony (Drastyczne redukcje Londynu, 2010-10-20), a także realizacji szeregu innych kosztownych programów zbrojeniowych (Cztery tankowce Tide od 2015, 2013-07-09, Obie nadbudówki HMS Queen Elizabeth na miejscu, 2013-07-02), jest dla Londynu dobrą wiadomością.

Co ciekawe, we wspomniane zespoły napędowe wyposażone zostały również 2 inne niszczyciele min typu Hunt, HMS ex-Cottesmore i HMS ex-Dulverton. W 2008 zostały one sprzedane marynarce wojenne Litwy. Po przejściu wymaganych prac remontowo-modernizacyjnych, zakładających m.in. instalację silników Caterpillar C32 ACERT, przed kilkoma dniami zostały one przyjęte do służby jako, odpowiednio, Skalvis (M53) i Kuršis (M54) (Litwa przyjęła do służby niszczyciele min, 2013-07-16, Nowe okręty Litwy, 2011-05-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.