Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezzałogowce dla Royal Navy

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 04 października 2016

Thales pomoże określić możliwości użycia przez Royal Navy bojowych bezzałogowców w operacjach morskich.

Podczas październikowych ćwiczeń Unmanned Warrior Thales zaprezentuje dwa bojowe bezzałogowce, przeznaczone do działań w środowisku morskim / Rysunek: Thales

Przedsiębiorstwo Thales weźmie udział w październikowych ćwiczeniach Unmanned Warrior organizowanych w Wielkiej Brytanii. Mają one określić potencjał operacyjny autonomicznych bojowych bezzałogowców w warunkach zbliżonych do rzeczywistego pola walki. W przedsięwzięciu udział weźmie ok. 40 innych podmiotów powiązanych z brytyjskim ministerstwem obrony, przemysłem zbrojeniowym i ośrodkami akademickimi.

Podczas ćwiczeń Thales zaprezentuje m.in. bezzałogowy statek latający Watchkeeper (Kontrakt na wsparcie Watchkeeperów, 2016-07-01), który po raz pierwszy zostanie użyty w środowisku morskim. Przenoszony przez niego radar I-Master posłuży do namierzania małych, szybko poruszających się celów, stanowiących zagrożenie asymetryczne, takich jak skutery wodne i szybkie łodzie motorowe. Watchkeeper do tej pory wykorzystywany był wyłącznie do gromadzenia kluczowych informacji i działań obserwacyjnych nad lądem, m.in. w Afganistanie (Watchkeepery operują w Afganistanie, 2014-09-30).

Podczas Unmanned Warrior zademonstrowany zostanie też bezzałogowy pojazd nawodny Halcyon, wyposażony w przetestowany niedawno sonar z syntetyczną aperturą T-SAS (Thales Synthetic Aperture Sonar). Bezzałogowiec posłuży do zdalnego namierzania min morskich. Jego zadaniem będzie identyfikacja i tworzenie map obszarów zaminowania znajdujących się na terenie ćwiczeń. Halcyon jest efektem prac kierowanego przez Thales konsorcjum, które jako część angielsko-francuskiego programu zwalczania min morskich ma zapewnić flotom obu państw przewagę na tym polu (ECA Group pomoże w pracach nad MMCM, 2015-04-15; Thales pomoże w zwalczaniu min morskich, 2015-03-29).

Komandor Peter Pipkin, Fleet Robotics Officer, powiedział: – Technologie i rozwiązania zaprezentowane podczas ćwiczeń Unmanned Warrior mają potencjał, by w sposób fundamentalny zmienić to, jak w przyszłości Royal Navy będzie przeprowadzać swoje operacje, podobnie jak wcześniej zmienił to napęd parowy, czy okręty podwodne. Dzięki ścisłej współpracy z różnymi przedsiębiorstwami z sektora zbrojeniowego, przedstawicielami przemysłu i ośrodków akademickich, Unmanned Warrior stał się najlepszym przykładem prawidłowo zrealizowanej inicjatywy, która wprowadza nowy standard rozmów i współpracy przy wspólnych projektach


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.