Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezentacja Hawka-i

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 stycznia 2017

W zakładach Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL) w Bengaluru zaprezentowano pierwszy samolot szkolenia zaawansowanego Hawk-i zmodernizowany przez indyjski przemysł.

Prototypowy Hawk Mk. 132, zmodernizowany do standardu Hawk-i przez indyjskich specjalistów / Zdjęcie: Hindustan Aeronautics Ltd.

Pierwszy Hawk Mk. 132, zmodernizowany do wersji Hawk-i, jest zarazem 100. samolotem tego typu wyprodukowanym przez zakłady HAL w Bangaluru. Jego publiczny pokaz w locie zaplanowany jest podczas wystawy Aero-India, która rozpocznie się 14 lutego.

Hawk-i został wyposażony w komputer misji, mapy cyfrowe, urządzenia do głosowej łączności kodowanej i łącze informacyjne, opracowane przez hinduskich specjalistów i wyprodukowane przez rodzime przedsiębiorstwa. Awionika umożliwia prowadzenie wirtualnych symulacji użycia uzbrojenia i wyposażenia pokładowego. Modernizacja ma zwiększyć możliwości operacyjne samolotu i pozwolić Indiom na uniezależnienie się od dostawców zagranicznych. 

Prototypowy Hawk-i nie trafi na razie do Bhāratīya Vāyu Senā (wojsk lotniczych Indii). Producent zamierza używać go do prób wyposażenia i wdrażania kolejnych modernizacji w przyszłości.

BVS i Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) zamówiły dotychczas 123 Hawki Mk. 132 do szkolenia swoich pilotów. Obecnie w służbie znajdują się 103 samoloty tego typu (Rozbił się indyjski Hawk, 2016-08-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.