Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chiny zwodowały drugi lotniskowiec

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 26 kwietnia 2017

Dziś w należącej do Heavy Industry Co. stoczni Dalian w prowincji Liaoning odbyła się uroczystość wodowania drugiego chińskiego lotniskowca, proj. 001A. To pierwszy okręt tej klasy zbudowany od podstaw w ChRL. Jego poprzednik, lotniskowiec Liaoning, powstał bowiem w wyniku przebudowy ex-sowieckiego Wariaga (proj. 1143 Kriecziet), kupionego od Ukrainy w 1998. Liaoning wszedł do służby w 2012.

Lotniskowiec proj. 001A wypłynął z suchego doku ozdobiony chorągiewkami, po rozbiciu o jego burtę tradycyjnej butelki szampana

Konstruowanie nowego lotniskowca rozpoczęto w listopadzie 2013. Pod koniec ubiegłego roku gotowy był kadłub z podstawowymi instalacjami, w tym zespołem napędowym. Konstrukcja lotniskowca proj. 001A zbliżona jest do Liaoning (Liaoning na M. Południowochińskim, 2017-01-04), ale nowy okręt jest nieco większy (długość – 315 m, szerokość – 75 m) i będzie wyposażony w nowocześniejsze systemy elektroniczne. Na jego pokładzie ma stacjonować 36 samolotów bojowych J-15.

Teraz chiński okręt czeka doposażenie i próby morskie. Ma wejść do służby w 2020, prawdopodobnie jako Shandong (prowincja we wschodnich Chinach)

W ChRL rozpoczęła się już budowa kolejnego lotniskowca, proj. 002. Będzie to okręt zupełnie nowej konstrukcji, znacznie większy od poprzedników (o wyporności 85 tys. t wobec 70 tys. t). Nieoficjalnie wiadomo, że będzie wyposażony w atomowy zespół napędowy (lotniskowce proj. 001 napędzane są turbinami parowymi) i system katapult startowych. Okręt ma być gotowy w 2021.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.