Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wietnam przejął USCGC Morgenthau

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 maja 2017

26 maja w Honolulu na Hawajach odbyła się uroczystość przekazania Wietnamowi dużego okrętu patrolowego USCGC (WHEC 722) Morgenthau (typu Hamilton). Przekazanie odbyło się zgodnie z procedurami Excess Defense Articles (EDA) – amerykańskiego programu transferowania za granicę zbędnego sprzętu wojskowego wycofanego z linii. Po raz pierwszy o możliwości przekazania USCGC Morgenthau media informowały w połowie kwietnia br. W wietnamskiej straży wybrzeża okręt otrzymał oznaczenie CSB 8020.

Duży okręt patrolowy USCGC (WHEC 722) Morgenthau, już jako CSB 8020, podczas uroczystości przekazania marynarzom z Wietnamu / Zdjęcie: US Coast Guard – Petty Officer 2nd Class Tara Molle, Coast Guard 14th District External Affairs

WHEC 722) Morgenthau to jeden z 12 dużych okrętów patrolowych typu Hamilton, które weszły do służby w US Coast Guard w latach 1967-1972. Banderę podniesiono na nim 10 marca 1969. Ze służby okręt został wycofany 18 kwietnia 2017 (Wycofanie USCGC Morgenthau, 2017-04-18).

Okręty typu Hamilton są wycofywane z linii od 2011. USA przekazują je wybranym krajom. Do tej pory wycofano 8 jednostek. 3 okręty trafiły do floty Filipin (WHEC 715 Hamilton, WHEC 716 Dallas i WHEC 719 Boutwell), 2 do Nigerii (WHEC 718 Chase i WHEC 721 Gallatin), a 2 do Bangladeszu (WHEC 723 Rush iWHEC 725 Jarvis). Formalnie transfer jest bezpłatny, ale odbiorcy muszą pokryć koszty remontu, modernizacji i szkolenia załogi każdego okrętu. Przykładowo Filipiny za przejęcie WHEC 719 Boutwell zapłaciły w sumie 16 mln USD (BRP Andres Bonifacio na Filipinach, 2016-12-12).

Co ciekawe, USCGC Morgenthau brał udział w wojnie wietnamskiej. W latach 1970-1971 patrolował wody u wybrzeży DRW, uczestnicząc w akcji blokowania morskich dostaw sprzętu dla oddziałów komunistycznego Vietcongu walczących w Wietnamie Południowym. Brał też udział w ostrzeliwaniu celów na lądzie (Combat Action Ribbon). USCGC Morgenthau zatopił 7 północnowietnamskich jednostek różnej wielkości i uszkodził kolejne 3.

Kilka dni wcześniej, 22 maja USA przekazały Wietnamowi 6 małych, 15-metrowych kutrów patrolowych typu Metal Shark 45 Defiant (nr СSB 701 CSB 706). Zostały one zbudowane przez stocznię Metal Shark z Luizjanie. Program, wart 18 mln USD, został sfinansowany ze środków Pentagonu przeznaczonych w 2015 na pomoc wojskową dla Wietnamu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.