Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odbiór BRP Gregorio Velasquez

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 15 czerwca 2016

Marynarka wojenna Filipin odebrała nowy statek badawczy BRP Gregorio Velasquez.

Nowy filipiński statek badawczy BRP Gregorio Velasquez wchodzi do portu morskiego w Manili. Jednostka dotarła do stolicy Filipin po ponad miesiącu podróży z San Diego w Kalifornii / Zdjęcie: MO Filipin

Przed kilkoma dniami w Manili odbyła się uroczystość powitania nowego statku badawczego BRP Gregorio Velasquez (AGR 702, ex-amerykańskiego R/V Melville, BRP Gregorio Velasquez w drodze do Filipin, 2016-05-13). Gościem honorowym uroczystości był Sekretarz Obrony Filipin, Voltaire Gazmin.

BRP Gregorio Velasquez oficjalnie przyjęto do służby pod koniec kwietnia, podczas ceremonii zorganizowanej na terenie Naval Base San Diego w Kalifornii (Nowy filipiński okręt badawczy, 2016-04-29). Nowy statek badawczy Hukbong Dagat ng Pilipinas (marynarki wojennej Filipin) był w przeszłości eksploatowany przez US Navy i współpracujące z nią instytucje badawcze. Jednostka znajdowała się w linii od końca lat 1960.

Pod filipińską banderą statek będzie służył przede wszystkim do prowadzenia badań geologicznych dna morskiego. Pozwolą one Filipinom na zebranie dowodów niezbędnych do poparcia własnych roszczeń terytorialnych wysuwanych względem akwenów Morza Południowochińskiego (ChRL tłumaczy się z prowokacji, 2016-04-19).

Plany przekazania BRP Gregorio Velasquez Filipinom po raz pierwszy ujawniono jesienią 2015 (Kolejne amerykańskie okręty dla Filipin , 2015-11-18). Prezydent Barack Obama zapowiedział wówczas przekazanie azjatyckiemu sojusznikowi 2 jednostek, w tym również okrętu patrolowego USCGC Boutwell (WHEC 719), typu Hamilton. W marcu patrolowiec wycofano ze służby w Straży Wybrzeża USA (USCG, USCGC Boutwell wycofany z linii, 2016-03-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.