Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy nigeryjski patrolowiec odebrany

Marynarka wojenna, 28 listopada 2014

Nigeria odebrała wczoraj pierwszy okręt patrolowy typu P18N, NNS Centenary (F91).

Odebrany wczoraj NNS Centenary jest pierwszym okrętem patrolowym wyeksportowanym przez ChRL do zachodniej Afryki / Zdjęcie: Gistvibe

Okręt odebrano w Qidong we wschodniej prowincji Jiangsu, w ChRL. Prace nad jednostką rozpoczęto w październiku 2012 (Nigeria idzie na zakupy, 2013-12-19). Przez ostatnie miesiące patrolowiec był doposażany w wybrane przez Nigeryjczyków wyposażenie pokładowe i przechodził serię prób morskich. Konstrukcję NNS Centenary oparto na projekcie chińskich korwet rakietowych typ 056/056A (typu Jiangdao) (Kolejna korweta typ 056A w linii, 2014-11-19).

Druga z zamówionych jednostek typu P18N trafi do Nigerii w przyszłym roku. Okręt budowany jest przy współpracy z nigeryjskimi przedsiębiorstwami stoczniowymi. P18N będą używane do patrolowania wód nigeryjskiego morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, zagrożonych m.in. rosnącą aktywnością piratów i terrorystów morskich (Maleje liczba ataków piratów, 2014-04-18, Droga ochrona przed piratami, 2014-02-18).

NNS Centenary wypiera 1800 t. Ma 95,5 m długości i 12,2 m szerokości. Rozwija prędkość 21 w. Zasięg, przy prędkości marszowej 14 w, wynosi ponad 5500 km. Autonomiczność jednostki szacowana jest na 20 dni. Załogę stanowić będzie 70 oficerów i marynarzy. Na pokładzie okrętu stacjonować może jeden śmigłowiec morski, najprawdopodobniej Harbin Z-9 lub śmigłowiec bezzałogowy. Patrolowiec uzbrojono m.in. w 76-mm armatę i dwa 30-mm działa morskie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.