Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francuzi wycofali Harfangi

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 stycznia 2018

Armee de l’Air (wojska lotnicze Francji) wycofały ze służby bezzałogowe statki latające Harfang (jest to francuska modyfikacja IAI Heron). Uroczystość pożegnania, w której wziął udział dowódca Brygady Lotnictwa Myśliwskiego (BAAC) gen. Éric Charpentier i przedstawiciele władz lotnictwa cywilnego, odbyła się 8 stycznia w bazie lotniczej BA 709 Cognac-Chateaubernard Commandant Ménard.

Łączny nalot Harfangów Armee de l’Air zamknął się liczbą 15 440 h / Zdjęcie: MO Francji

Wdrożeniem Harfangów do służby zajmowała się eskadra eksperymentalna EED 1/330 Adour, stacjonująca w BA 118 Colonel Rozanoff w Mont-de-Marsan. 9 września 2006, w przestrzeni powietrznej centrum prób w locie Istres odbył się oblot francuskiego Harfanga.

W lutym 2009 bezzałogowce skierowano do działań na terenie Afganistanu. W połowie tego samego roku wszystkie Harfangi zostały przebazowane do Cognac-Chateaubernard i weszły w skład eskadry rozpoznawczej ER 1/33 Belfort.

Podczas misji ekspedycyjnych Harfangi wylatały ponad 5 tys. h nad Afganistanem, a kolejne 7 tys. h w ramach operacji Harmatan (w Libii), Serval (w Mali) i Barkhane (na Sahelu). W lipcu 2016 bezzałogowce wróciły do macierzystej bazy. Łączny nalot Harfangów Armee de l’Air zamknął się liczbą 15 440 h, bez żadnego zdarzenia (Harfangi wylatały już 10 tysięcy godzin, 2014-02-25).

Obecnie ER 1/33 eksploatuje bbsl MQ-9 Reaper Block 1. W 2019 do służby w eskadrze ma wejść pierwszy z 6 bbsl MQ-9 Block 5. W ciągu następnego roku liczebność personelu jednostki wzrośnie ze 180 do 320 oficerów i żołnierzy (Francja odebrała trzeciego Reapera, 2015-05-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.