Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irackie Abramsy bez wsparcia USA

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 stycznia 2018

Irackie media informują, że Stany Zjednoczone wycofały z Iraku specjalistów wspierających eksploatację czołgów M1A1M Abrams. Pracownicy General Dynamics wyjechali pod koniec 2017 na święta i dotąd nie wrócili do bazy al Matan pod Bagdadem, w której dotąd operowali. Powodem ma być, niezgodne z kontraktem, przekazanie przez armię iracką co najmniej dwóch czołgów bojownikom szyickiego ugrupowania Hashd al-shaabi (siły mobilizacji ludowej). Amerykanie wiele razy wcześniej mieli informować Irakijczyków o niedopuszczalności takiej sytuacji.

Irackie czołgi M1A1M Abrams w czasie defilady w Bagdadzie / Zdjęcie: thebaghdadpost

General Dynamics miał zagrozić ostatecznym wycofaniem swych pracowników z Iraku, jeśli okaże się, że dostęp do któregoś z Abramsów lub jego komponentów uzyskało państwo wspierające Hashd al-shaabi. Jest oczywiste, że Amerykanom chodzi o Iran. Irakijczycy mogą mieć poważny problem z rozliczeniem się z pozyskanych od USA czołgów.

Według Al Ghad Press, tylko podczas walk z tzw. państwem islamskim w rejonie Mosulu uszkodzonych zostało 60 czołgów Abrams armii irackiej. Te, które nie zostały zniszczone bezpowrotnie, powinny zostać naprawione właśnie w ośrodku w bazie al Matan. Warto dodać, że o zniszczeniu dwóch Abramsów, których używali bojownicy Hashd al-shaabi, informowali niedawno iraccy Kurdowie. Co najmniej jeden z tych przypadków jest uznawany za dobrze udokumentowany. 20 października 2017 iracki Abrams został zniszczony z użyciem kpr Milan.

Irak zakupił pierwotnie, w 2008, 140 czołgów Abrams wartych 2,16 USD. Później (w 2013 i 2015) pozyskał jeszcze dwie partie po 6 Abramsów na pokrycie strat. W grudniu 2014 Pentagon poinformował o możliwej dostawie do Iraku jeszcze 175 używanych Abramsów. Ten zamiar nie został jednak zrealizowany.

General Dynamics Land Systems otrzymało zlecenie na wsparcie techniczne i szkoleniowe jednostek wojsk lądowych Iraku wyposażonych w czołgi podstawowe M1A1-SA Abrams w marcu 2015 (Wsparcie dla irackich Abramsów , 2015-03-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.