Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zielone światło dla irackich Hellfire

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 lipca 2014

W ekspresowym tempie Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Irakowi 5.000 kierowanych pocisków rakietowych AGM-114 Hellfire.

Kpr AGM-114 Hellfire z transzy zamówionej przez Irak przed kilkoma miesiącami. Przed wysłaniem do odbiorcy, poddawane są kontroli przez US Army Security Assistance Command / Zdjęcie: US Army

DSCA przesłała do Kongresu USA dokumenty niezbędne do uzyskania formalnej zgodny na sprzedaż Irakowi 5 tysięcy kierowanych pocisków rakietowych AGM-114 Hellfire K/N/R z głowicami wielozadaniowymi oraz wyposażenia i usług dodatkowych, w tym wsparcia logistycznego i technicznego. Wartość przedsięwzięcia wyniesie 700 mln USD (2,1 mld zł). Pociski będą użyte do walki z bojówkami Państwa Islamskiego (dawniej Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie, ISIS) (Tysiące ofiar w Iraku, 2014-07-19).

Według komentujących całą sprawę amerykańskich mediów, przesłane przez DSCA dokumenty, to zabieg czysto formalny, wymagany przez prawo. Kongresmani mieli wyrazić już zgodę na sprzedaż Bagdadowi wymaganego uzbrojenia, naciskani w tej sprawie przez Departament Stanu USA (Irackie Hellfire w rękach Kongresu, 2014-07-02).

Hellfire będą przenoszone przez irackie samoloty Cessna AC-208B Combat Caravan, a w przyszłości także śmigłowce AH-64E Apache Longbow (Pierwsza misja irackich Apache?, 2014-04-29). Bagdad zakupił 24 wiropłaty tego typu. Obecnie trwa szkolenie ich załóg, które ćwiczą na dostarczonych przez USA starszych AH-64A.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.